nahoru

Rád bych žil v této zemi ještě za 30 let. Budoucí ministr financí Mládek odpovídal čtenářům Reflexu

pev, mic 3. května 2012 • 16:00
Jan Mládek
Jan Mládek
• foto: 
Tomáš Tesař

Redakci Reflexu dnes odpoledne navštívil stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek. Pokud můžeme věřit výzkumům veřejného mínění, má po příštích volbách slušnou šanci získat kontrolu nad státní kasou. V online rozhovoru s čtenáři dal jasně najevo, že souhlasí s odprodejem části armádního majetku a mezi první úspory, které chce ČSSD provést, patří zrušení církevních restitucí.

 

 

"Klíčové je ovšem obnovení hospodářského růstu přílivem investic, podporou domácí poptávky a také exportu," odepsal Mládek na dotaz čtenáře vystupujícího pod jménem Alois, co pozitivního přinese vláda sociální demokracie.

 

Na připomínku čtenáře Jakuba Torra, podle něhož jediná cesta k dlouhodobé stabilitě spočívá v reformách, Mládek odpověděl: Já už nejsem tak mladý ale taky bych rád žil v této zemi ještě za 30 let, kdy mi bude 81, když se toho dožiju, a proto mám velký zájem, aby současní privatizátoři ve vládě nezničili penzijní systém a zdravotnictví."

 

 

 

Video se připravuje ...
Jan Mládek, stínový ministr financíVIDEO Reflex.cz

 

 

Stínový ministr financí ČSSD zastává názor, že vládní škrtání je nejkratší cestou do Řecka. Podle něj kabinet Petra Nečase útočí na kupní sílu nejméně příjmových skupin obyvatelstva a podvazuje tím ekonomický růst.

 

Sociální demokracie by prý nezvyšovala dolní sazbu DPH, navrhuje snížení spotřební daně z pohonných hmot, ale závazek snižování deficitu chce dodržet.

 

Přečtěte si Mládkovy odpovědi čtenářům:

 

Jan Mládek

Petr, 3. května 2012 • 15:02
Dobrý den, pane Mládku. Nechci tady řešit Kalouskovy reformy, ani dluhy z let minulých, ani Vaše vize reforem. Chci se zeptat jen na jedno: bez ohledu na to, kolik občané tohoto státu celkem na daních zaplatí (a je jedno jakých), můžete s klidem říct vše zúčastněným, že když bude u moci ČSSD, nebudou naše peníze mizet stejně záhadně, jako je tomu doposud? Já osobně státu platím (dle mého názoru) celkem slušé obnosy, ale mám obavu, že mým příštím vozidlem bude BVP (pokud na něj budu mít), abych na českých silnících mohl vůbec jezdit.
Ano to je největší výzva co nás čeká! A je to i na Vás. Debata by totiž neměla být snižít daně co nejvíce, ale legitimní otázka, každého, kdo platí daně je: Co za ně dostávám? Neztrácí se někde? A to je problém jak na obecní úrovni, tak i na národní. Jinak nebude na tu bezpečnost silničního provozu. Já také nechci jezdi BVP. Děkuji všem za otázky. A přeji vše nejlepší!
Jitka T., 3. května 2012 • 14:59
Chudý občan bohatý stát nevytvoří..........co vy na tohle rčení??? Proč není v ČR minimální mzda oněch 60% průměrné??? Možná by to pomohlo, nemyslíte???
ano minimální mzda by měla být o něco vyšší, ale také je třeba brát v úvahzu produktivitu práce a trh práce
ghost.hardware, 3. května 2012 • 14:58
jak je možné , že ceno za nejlepšího ministra financí postkomunistických zemí dostal pan Kalousek , když máme tolik " odborníků a ekonomů " ve vaší straně ?? Byl by pan Sobotka , nebo Vy také vhodným kandidátem ? Nebo se nakonec dluhy platí a zdroje nejsou ??
Jednoduchá otázka: cenu za nejlepší ministra financí může dostat jen aktivní ministr financí ve střední e východní Evropě (to je to co dostal Kalousek) A protože v té oblasti je složitá situace první cenu dostáva stídavě Polák, Čech a Estonec. Každé tři roky to vychází na české ministra financí
David K., 3. května 2012 • 14:56
Dobrý den, z toho, co jsem se dočetl níže, jsem usoudil, že souhlasíte s keynesiánským modelem ekonomie, který hodně napomohl i při válečné rehabilitaci (velké depresi). Je tomu tak? Vidíte v tomto modelu východisko ze současné situace? Děkuji za odpověď.
Hlavní problém s Keynesiánským modelem je v tom, že politici si vzali z Keynese jen to příjemnější půlku a to stimulovat ekonomiku na dluhu v době recese a zapomenuta byla ta druhá strana, že v dobách dobrých je třeba snižovat dluhy a ještě lépe tvořit rezervy. To ovšem většina zemí EU dnes dělat nemůže neboť má veřejné zadlužené přes 90% anebo blízko. A to je jeden z důvodů hloubky současné krize. Použít Keynese obecně dnes bohužel nejde, některé jeho myšlnky ano,
ghost.hardware, 3. května 2012 • 14:53
Naprostá klasika.. Každé vystoupení člena ČSSD se zvrhne ke kritice vlády.. Vlastní návrh řešení , aby člověk pohledal s lucernou.. Vy jste jen dalším příkladem..
Proti tomu se musím silně ohradit, byl jsem jedním z autorů hospodářské poloitiky Zemanovy vlády, která vyvewdla zemi z krize spáchané vládou Václäva Klause v roce 1997: zprivatizovali jsme banky, přilákali investice zvedli zaměstnost, odstratovali restrukturalizaci velkých podniků a mnoho jiných věcí. Uděláme to znovu i přes velmi nefér kritiku, kté jste příkladem. Současná vláda je ekonomicky velmi nekompetení schovává se za NERV a nemá program. My jej máme a zemi z krize vyvedeme.
Jaroš, 3. května 2012 • 14:49
Co říkáte na ekonomickou politiku Margaret Thatcherové? Myslíte, že k ní byla alternativa? Nesly za tehdejší krizi podle vás britské odborové svazy nebo jde jen o pravicovou propagandu?
Je pravda, že odbory to v Anglii před Marget T. přeháněly, stejně jako to do nedávna přeháněly ve Španělku a bylo třeba vychýlit kyvadlo jinm. Jen to Marget T. přehnala. Kyvadlu se asi nevyhneme, ale ty výkyvy by neměly být příliš velké, to pak škodí všem
Jiří Hadrava, 3. května 2012 • 14:47
Pane Mládku, 1) Můžete nám vysvětlit co vnímáte pod pojmem sociální trojčlennost a zda považujete naplnění jejích principů v politice ČSSD za reálné, nebo tuto představu a společenském uspořádání považujete za utopistickou? 2) Považujete v blízké či daleké budoucnosti za reálné při celosvětovém konsenzu výběr jedné daně typu DPH, kdy ostatní daně a odvody by byly zrušeny?
jedná se asi o sociální soudržnost či social cohesion, což se standardní termín. Klikněte si prosím na www.google.com
Jana, 3. května 2012 • 14:46
Co takhle prodat nějaký armádní majetek?Armáda je lidem k ničemu a jsou v ní stovky miliard.Taky je třeba přestat se účastnit misí, které taky stojí miliardy a zisk jde jen několika americkým kapitalistům.
Ano určitě, část armádní majetku je třeba prodat a některé zahraniční mise omezit, opravdu je drahé
Karel, 3. května 2012 • 14:45
Dobrý den, byli by jste pro transparentnost státní pokladny?Myslím tím aby veškeré transakce byli veřejně na netu.
Ano, první problém je ovšem státní pokladnu spustit
Roman Polok, 3. května 2012 • 14:45
Skutečně máte tu opovážlivost pořádat stávky a popuzovat hloupou třídu lidí k protestům proti šetřícím reformám, které v současném stavu mezinárodní politiky zachrání Českou Republiku před fatálním krachem? Styďte se za další zbytečné zatěžování rozpočtu a vážně Vás prosím, nikdy už se k moci nevracejte.
Hádejte kdo v posledních 5 letech zvedel zadlužení ČR o třetinu, tedy o 500 mld. Kč? Pravicové vlády, které mají plnou hubu Řecka
Petr, 3. května 2012 • 14:43
Zeptám se Vás takto: Snížíte DPH, snížíte Spotřební daň z PHM (což by bylo rozumné hlavně u nafty aby dopravci tankovali u nás a ne v cizině), ale uvědomujete si, že když zavedete přílišnou progresi, která je nevyhnutelná když chcete ubírat jinde, že podniky přesunou sídla do zahraničí a vy vyberete buď stejně, nebo daleko méně ???
Daňová progrese se týká především fyzických osob a ty z takových důvodů zpravidla do zahraničí nestěhují. Druhá sazvba 30% u DPPO se bude týkat jen velkch energetických, finančních a telecominikačních firem a ty velmi profitují z oligopolního české prostředí a tak nikam nepůjdou.
Varan, 3. května 2012 • 14:41
Co říkáte na fakta pravicových ekonomů, že i navzdory snížení korporátních daní i DPFO v roce 2008 došlo nakonec k jejich vyššímu výběru?
Výše DPPO je daná dosti mezinárodní konkurencí. My jen říkáme, že se to u nás přehnalo a chceme dva procentní body navíc. Jinak ten výběr ovšem od roku 2008 klesá...
Jakub Torr, 3. května 2012 • 14:40
Vážený pane Mládek, ruku na srdce, opravdu si myslíte že je reálné zároveň roztáčet ekonomiku pomocí sociálních výhod a dlouhodobě snižovat státní deficit? Nevím jak Vy, ale já jsem poměrně mladý člověk a rád bych v této zemi žil i za třicet let, tak se podívejte i trochu do budoucna a uznejte, že jediná možnost jak udržet tento stát jsou reformy!
Já už nejsem tak mladý ale taky bych rád žil v této zemi ještě za 30, kdy mi bude 81, když se toho dožiju a proto mám velk zájem, aby současní privatizáři ve vládě nezničili penzijní systém a zdravotnictví. A reformy jsou pochopitelně nutné, a občas i budou bolet, ale to musí jejich břemeno být spravedlivě rozloženo a ne to dělat na úkor 2/3 obyvateltva ve prospěch 1% nejbohatších
Josef Hodek, 3. května 2012 • 14:36
Dobrý den,četl jsem rozhovor s Vámi, kde jste popisoval, jak byste řešil finanční situaci ČR. S Vašimi návrhy lze souhlasit, ale překvapilo mne, že velmi spoléháte na ekonomický růst. Otázka: jak byste to řešil v případě, když se ekonomický růst nedostaví? Znamená to, že když ekonomický růst nepřijde, tak se bude země dále masivně zadlužovat?
Na to, že hospodářský růst je důležitý příšel minlou sobotu i česk předseda vlády. A to je pěkny úspěch. Růst je potřebný pro pracovní místa a udržení sociální soudržnosti. Když nebude je možné také zkorit dluhy, ale jen za cenu sociálních nepokojů. Proto ten důraz na růst.
alois, 3. května 2012 • 14:34
Jeste bych dodal k predchozi otazce, nepiste prosim, co dela tato vlada spatne - to vsichni vidime kazdy den. Me zajima co pozitivniho prinesete Vy (prave napr. prograsivni dani, coz je defacto trest za snahu).
První úspory, které přineseme budou jednoduché: zrušení církevních restitucí pokud to stihneme ušetří cca 60 mld. zastavení II. pilíře 20 mld. ročně, Kalouskovy daňové reformy platné od roku 2015 dalších 20 mld. Klíčové je ovšem obnovení hospodářského růstu přílivem investic, podporou domácí poptávky a také exportu
Ondřej Vaněk, 3. května 2012 • 14:31
Váš předseda B. Sobotka řekl, že vzhledem k tomu, že máme velmi nízkou složenou daňovou kvótu, bude třeba ji kvůli deficitům zvýšit v poměru k HDP o čtyři procenta - to v současnosti představuje 160 miliard dalších korun z kapes daňových poplatníků. Chcete zlevnit spotřebu, čili to půjde z přímých daní.To při současné zátěži 42,5 procenta a navrch s hospodářskou krizí považujete za prorůstové (podle OECD jsme devátí na světě s nejvyšší zátěží daň plus sociální pojištění)?
Dobrý den, nemáte úplně přesné informace. V současné době je složená daňová kvóta 34.5% a ČSSD ji chce zvýšit na 37%, což je stále méně než průměr EU. A dosáhnout tím mimo jiné vyrovnaných veřejných finací. To samořejmě vedle omezení korupce a snížení některch výdajů.
jiri, 3. května 2012 • 14:29
Můžete přibližně odhadnout o kolik ČR přišla špatnou koncepcí kupónové privatizace a kolik bylo nakone naíc zaplaceno (dluhy v bankách, ČKA, vytuneloané podniky) za tento úmyslný podařený pokus o rozkradení národního hospodářství?
Je to nejméně jeden roční HDP tedy 4000 mld. Kč a zhruba tak 5 ztracených let, nedostavěná dálniční a železniční síť, ale taky mnoho bohatých pirátů z Prahy. A obóhatili jsme také slovník angličtiny o tunelování, před tím měli jen džůsování. To se krade taky, ale s mírou...
Volič Svobodných, 3. května 2012 • 14:27
Za předchozích vlád ČSSD byl v celém světě ekonomický růst, ČSSD přesto zadlužovala tento stát zhruba 100 miliardami ročně (viz http://zpravy.ods.cz/pics/zpravy/ikony/090220graf.jpg ). ODS a TOP09 zvládá levicí roztočené dliuhové kolo státního rozpočtu udržet podobně, ovšem v období krize, což je mnohem těžší. Podle historických faktů není rozhodně vládě ČSSD (+KSČM) možné věřit, že deficit zvládne. V čem se ČSSD poučila z této nezvládnuté minulosti?
Vážený voličii Svobodných, víte co stála bankovní krize způsobená ODS? cca 600 mld. Kdyby nebylo třeba splácet dluhy za ODS byly by v té době přebytky
Vladislav, 3. května 2012 • 14:26
Máte jinou metodu Vy populisto,než opět sejmout živnostníky?A zvýšit nemorální a neobhajitelnou daň z nemovitostí?
Vy milí pane, v jaké žijete zemi? Všiml jste si prosím, že u nás žinvostníci již skoro neplatí daně????
Jiří, 3. května 2012 • 14:25
Dobrý den, nemyslíte, že až se dostanou k moci komunisté, budeme na současné období škrtů ještě vděčně vzpomínat? Zapomíná už sociální demokracie, jak se k ní komunisté zachovali v roce 1948?
CSSD ne slučovací sjezd roku 1949 nezampomíná a proto má Bohumínské usnesení
Bohuslav Škrábek, 3. května 2012 • 14:25
Jak Vám máme věřit, že nás nehoupáte.Když jste byli u moci a byl příznivý čas na šetření tak jste udělali takový dluh jako nikdo před tím.
po roce 2002 bylo třeba zaplatit dluhy za bankovní socialismu, k¨terý zavedla vláda vedená ODS. Jinak ovšem souhlasím, že v dobách dobrých je třeba dělat rezervy a splácet dluhy a dobách zlých má stát více utrácet. Což je bohužel dnes obtížné
Marek S., 3. května 2012 • 14:23
Dobrý den, Necítíte se trošku vykradení tím, že současná vláda uplatňuje spíše levicovou politiku? Pro Vás to totiž znamená, že pokud chcete být správná opozice, se musíte vydávat na cestu pravicovou (jako snižování spotřební daně, snižování deficitu, apod.). Díky za odpověď.
této otázce moc nerozumim, vlada dela nakonec skutenčně pravicovou politiku, chce zprivatizovat posledni zbytky státu ten rozvrací a pokladna je prázdná Levicovou politiku dělal můžná Václav Klaus, když v kuponovce rozdával národní majetek. Jeden z primárních důvodů našich současných problémů.

pev, mic


Klíčová slova: miroslavcvrcek, rxrx, Jan MládekDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.