nahoru

Proč je benzín v současnosti tak drahý? Dva medvídci vám to vysvětlí

Miroslav Cvrček8. dubna 2012 • 06:00
Medvídci vysvětlují rostoucí ceny benzínu
Medvídci vysvětlují rostoucí ceny benzínu
• foto: 
Omid Malekan

Za všechno může Ben Bernanke. Žádní spekulanti. Neustálým tisknutím peněz poslal ceny benzínu vzhůru šéf americké centrální banky. Proč? To vysvětlují dva medvídci v krátkém kresleném filmu.

Jde o jedno ze série kreslených filmů z dílny Omida Malekana. Jeho videa se zabývají důležitými jevy kolem nás, kterým mnoho lidí ne zcela rozumí a často o nich koluje mnoho mystifikací. Dva medvídci, kteří už jsou populární i v Česku, vždy velmi srozumitelnou formou vysvětlují složité souvislosti. Skvěle například vyložili kvantitativní uvolňování.

 

V tomto filmu se zabývají vším, co souvisí s cenou benzínu. Video je určeno americkému divákovi, a tak se třeba praví, že většinu ceny benzínu určuje cena ropy. U nás v Česku jsou to samozřejmě daně, proto tady taky litr stojí dvakrát tolik. Stejně tak se Čech nespokojí s vysvětlením, že klesá hodnota dolaru.

 

K doplnění videa tedy musíme říct, že dodatečné dolary, které do ekonomiky pumpuje americká centrální banka Fed, směřují od bank do velkých investic, jako jsou třeba nákupy komodit. Ano, i ropy. Proto se ceny benzínu zvýšily po celém světě, na kurzu měny dané země pak záleželo, o kolik.

 

/České titulky si zapnete kliknutím na CC v dolní liště/

 Diskuse ke článku