nahoru

Zánik EU? To by bylo špatně pro celou Evropu, říká švýcarský velvyslanec Regli

mic2. dubna 2012 • 06:00
André Regli
André Regli
• foto: 
Archív

Švýcaři se před třemi týdny v referendu postavili proti zákonem prodloužené dovolené. Loni zase odmítli nápad tamější sociální demokracie na větší zdanění bohatých. Jak je to možné?


Ve všech ostatních evropských zemích by tato referenda dopadla téměř určitě drtivým vítězstvím delší dovolené a vyždímáním podnikatelů. Jenže Švýcaři jsou jiní.


Třeba dluhy. Švýcaři si ve všelidovém hlasování v roce 2001 zavedli dluhovou brzdu. A zadlužení země dokázali snižovat i v letech, kdy se ostatní státy vymlouvaly na krizi. Teď i v Česku sílí hlasy, které se chtějí Švýcarskem inspirovat.


V čem tedy tkví švýcarská výjimečnost?


Čtenáři měli možnost ptát se Andrého Regliho, švýcarského velvyslance v Praze. Přečtěte si jeho odpovědi.

 

André Regli

Libor, 2. dubna 2012 • 11:53
Mr Regli, what would you recomnend to our republic if you were our Prime Minister? Thank you.
Není mým úkolem a nemohu české vládě dávat jakékoliv rady.
Dipl.ing.Ivan Pařízek, 2. dubna 2012 • 11:52
Jak jste dokázali,že občané Švýcarska nejsou závistiví a hamiždní?Můžete předat naší vládě návod jak vybudovat podobnou společnost i u nás?Děkuji moc za snahu reálně odpovědět.
Můžete mi věřit, že i ve Švýcarsku žijí závistiví a hamižní lidé.
Romano, 2. dubna 2012 • 11:51
Dobrý den vážený pane velvyslanče.Rád bych pochopil mentalitu Švýcarů ,když jsou ochotni si zkrátit dovolenou a pod.Hlavně si ale myslím,že si to vzhledem k vysoké životní úrovni i těch méněpříjmových narozdíl od nás mohou dovolit.Jak se u nás cítíte?
Švýcaři proto odmítli v referendu delší dovolenou, protože by malým a středním podnikatelům způsobila velké problémy. V České republice se cítím velmi dobře.
Bohumír, 2. dubna 2012 • 11:47
Prosím, konkretizujte švýcarský přínos světu. Čím se nepodílí na současné devastaci přírody ve světě, například i v oceánech?
Švýcarsko zaujímá poměrně malé teritorium a musí se proto o přírodu starat velmi pečlivě. Švýcarsko je součástí všech mezinárodních grémií, které mají za cíl chránit životní prostředí.
Jiří, 2. dubna 2012 • 11:44
Vaše Excellence, je váš systém referend aplikovatelný i na tzv."mladé demokracie" (Česko)? Děkuji
Jsem přesvědčen, že jisté prvky demokracie se dají zavést také v tzv. mladých demokraciích avšak lehce upravené na místní, nebo lokální poměry.
Pazdera Ivo, 2. dubna 2012 • 11:40
Zeptal bych se p.Andrého Regliho jak vidí možnost zániku Evropské unie a dopady na ostatní státy.Děkuji předem.
Nevěřím, že by EU zanikla. Bylo by to špatné pro celou Evropu, protože EU nám přinesla v posledních 60 letech mír a demokracii.
Robert, 2. dubna 2012 • 11:38
I'll be honest... I've been thinking about "emigrating" to Switzerland. What are requirements, working visa policy and is there a "list of desired professionals"? Thanks. Robert.
Švýcarsko uzavřelo s Evropskou unií dohodu o volném pohybu osob. Když budete chtít pracovat ve Švýcarsku budete potřebovat pracovní povolení. V tomto okamžiku ve Švýcarsku chybí inženýři.
Petr Scheuer, 2. dubna 2012 • 11:35
Myslíte si, že kdyby se rozvětvená švýcarská rodina přestěhovala sem, do České republiky, že by dokázala fungovat tak "normálně", jako funguje ve Švýcarsku, a nebo by se z ní během několika let stali "obyčejní Evropané"?
Jsem přesvědčen o tom, že tato početná švýcarská rodina se bude v České republice cítit velmi dobře. My Švýcaři se poměrně snadno přizpůsobíme podmínkám, aniž bychom rychle zapomněli na naše tradice, vychování.
Petr Scheuer, 2. dubna 2012 • 11:31
Domníváte se, že jsou ve Švýcarsku tak zásadně "jiní lidé", nebo je to "jen" tím, že ve Švýcarsku opravdu funguje demokracie a nikoli její zpotvořenina, jako ve většině jiných zemí? A pokud ano, pokud je to "opravdovou demokracií", tak ale proč ve Švýcarsku funguje a jinde (většinou) ne?
Ne, ve Švýcarsku nežijí jiní lidé. Máme velkou tradici demokracie, kterou jsme 150 let budovali. Existují jisté prvky demokracie, které jsou použitelné i v jiných demokratických zemích.
Mirek, 2. dubna 2012 • 11:28
Jak vnímáte rozdíl mezi Švýcary a ostatními "Evropany"?
Nevěřím, že existuje velký rozdíl mezi Čechy a Švýcary. Jsme součástí Evropy a máme rozličné kultury, které jsou podobné jako jiné evropské kultury.

mic


Klíčová slova: miroslavcvrcek, rxrxDiskuse ke článku