Bunga bunga a spolupráce s mafií. 5 slavných kauz a afér expremiéra Berlusconiho | Reflex.cz
nahoru

Bunga bunga a spolupráce s mafií. 5 slavných kauz a afér expremiéra Berlusconiho

pev13. listopadu 2011 • 08:00
Berlusconi
Berlusconi
• foto: 
Profimedia.cz

Silvio Berlusconi v sobotu rezignoval na post premiéra. Z prominentní politické pozice mizí nejen nejviditelnější italský politik, ale i ústřední postava víc než dvou desítek kontroverzních kauz a afér. Připomeňte si ty nejznámější.

 

Bunga bunga a spolupráce s mafií. 5 slavných kauz a afér expremiéra Berlusconiho
Silvio Berlusconi v sobotu rezignoval na post premiéra. Z prominentní politické pozice mizí nejen nejviditelnější italský politik ale i ústřední postava víc než dvou desítek kontroverzních kauz a afér. Připomeňte si ty nejznámější.
1. Aféra Ruby (bunga bunga)
Nejčerstvější a zároveň nejpikantnější kauza se točí okolo údajného poměru bývalého premiéra s marockou břišní tanečnicí a údajnou prostitutkou Karimou El Mahrougovou s uměleckým jménem Ruby RUbacuori, která byla v té době nezletilá. S intimnímu styku mělo dojít na jednom ze slavných "bunga bunga" erotických večírků, které pořádal ve své vile. Berlusconi zároveň čelí obvinění, že využil svého vlivu u milánské policie, jež zadržela Ruby za údajnou krádež. Případ na letos na jaře skončil u soudu a zatím není uzavřen.
2. Napojení na mafiánské kruhy
O propojení Berlusconiho a sicilské Cosa Nostry se spekuluje už od sedmdesátých let. Expremiérovo jméno se objevilo v souvislosti s mafiánskými bossy Giuseppem Gravianem a bývalým šéfem italského podsvětí Stefano Bontadem - bez jednoznačných důkazů.
3. Spolčení se zednáři
V roce 1990 byl Berlusconi uznán vinen z křivé výpovědi. V sedmdesátých letech byl členem kvazizednářské lóže Propaganda 2, která usilovala o změnu politických poměrů v Itálii. Když ji však v roce 1981 prohlásil italský parlament za ilegální, Berlusconi se hájil, že byl členem tak krátkou dobu, že nestihl zaplatit ani registrační poplatek. Obě jeho tvrzení byly později vyvrácena. Trestu unikl jen díky amnestii, která byla vyhlášena v roce 1989.
4. Korupční kauza Mills
V únoru 2009 byl britský právník David Mills a bývalý manžel současné stínové ministryně pro olympiádu Tessy Jowellové uznán vinným z přijetí úplatku ve výši 600 tisíc dolarů (okolo 10,5 milionu Kč), které mu údajně vyplatil Berlusconi výměnou za falešné svědectví ve dvou procesech ze začátku devadesátých let. Jo
5. Konflikt zájm

1. Aféra Ruby (bunga bunga)


Nejčerstvější a zároveň nejpikantnější kauza se točí okolo údajného poměru bývalého premiéra s marockou břišní tanečnicí a údajnou prostitutkou Karimou El Mahrougovou s uměleckým jménem Ruby Rubacuori, která byla v té době nezletilá. S intimnímu styku mělo dojít na jednom ze slavných "bunga bunga" erotických večírků, které pořádal ve své vile. Berlusconi zároveň čelí obvinění, že využil svého vlivu u milánské policie, jež zadržela Ruby za údajnou krádež. Případ na letos na jaře skončil u soudu a zatím není uzavřen.2. Napojení na mafiánské kruhy


O propojení Berlusconiho a sicilské Cosa Nostry se spekuluje už od sedmdesátých let. Expremiérovo jméno se objevilo v souvislosti s mafiánskými bossy Giuseppem Gravianem a bývalým šéfem italského podsvětí Stefanem Bontadem - přesto, že soud poslal za mříže Berlusconiho zaměstnance a odhaleného mafiána Vittoria Mangana, ve prospěch premiéra hovořil nedostatek důkazů.

 

3. Spolčení se zednáři


V roce 1990 byl Berlusconi uznán vinným z křivé výpovědi. V sedmdesátých letech patřil mezi členy kvazizednářské lóže Propaganda 2, která usilovala o změnu politických poměrů v Itálii. Když ji však v roce 1981 prohlásil italský parlament za ilegální, Berlusconi se hájil, že byl členem tak krátkou dobu, že nestihl zaplatit ani registrační poplatek. Obě jeho tvrzení byla později vyvrácena. Trestu unikl jen díky amnestii, která byla vyhlášena v roce 1989.4. Korupční kauza Mills


V únoru 2009 byl britský právník David Mills a bývalý manžel současné britské stínové ministryně pro olympiádu Tessy Jowellové odsouzen za přijetí úplatku ve výši 600 tisíc dolarů (okolo 11 milionů Kč), které mu údajně vyplatil Berlusconi výměnou za falešné svědectví ve dvou procesech ze začátku devadesátých let.

 

Evropa je podle Berlusconiho samá "číča". Pobavte se u šesti politicky nekorektních map

 

 

5. Střet zájmů


V době, kdy Berlusconi stál v čele země, bylo mu vyčítáno především jeho mediální angažmá. Jako majitel mediální společnosti Mediaset kontroloval okolo devadesáti procent italského televizního vysílání a údajě měl zásadní vliv na programovou skladbu i personální obsazení. Po kritice Berlusconiho mediálního impéria ve státní televizi RAI byl například v roce 2003 zastaven satirický pořad RAIot.

pev

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější