nahoru

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku a Sýrii překročil 11 tisíc. Naděje na záchranu zavalených klesá

ČTK 8. února 2023 • 14:20
Video se připravuje ...
Čeští hasiči pomáhají po zemětřesení v Turecku - stav tureckých silnic. (7. 2. 2023)
• video: 
Twitter HZS ČR

Zemětřesení, které v pondělí otřáslo Tureckem a Sýrií, si vyžádalo už přes 11.000 obětí, z toho na 2600 na syrské straně hranice. Uvedly to dnes zahraniční agentury s odvoláním na oficiální statistiky obou zemí. Na místě jsou také desítky tisíc zraněných. Záchranné týmy pracovaly v oblasti přes noc ve snaze vyprostit ze sutin budov přeživší, šance na záchranu zasypaných jsou ale i vzhledem k mrazivým teplotám stále menší.

V Turecku katastrofa připravila o život nejméně 8574 lidí, řekl při dnešní návštěvě postižených oblastí prezident Recep Tayyip Erdogan. Zraněných je podle něj přes 49.000, zřítilo se více než 6000 budov. Erdogan připustil, že v prvním dni po katastrofě byly určité problémy ohledně pomoci zasaženým, nyní podle něj záchranné operace běží na plné obrátky. Podle úřadů se do záchranných operací zapojilo skoro 100.000 lidí.

V Sýrii v oblastech pod kontrolou opozice i vlády zahynulo 2662 lidí. Záchranná organizace známá jako Bílé přilby dnes informovala o nejméně 1400 mrtvých v oblastech na severozápadě Sýrie, které ovládají povstalci. Zraněných je na 5000 lidí.

"Očekává se, že číslo významně vzroste, protože pod sutinami jsou stovky rodin, více než 50 hodin po zemětřesení," uvedla organizace.

Zemětřesení o síle 7,8 stupně udeřilo na jihozápadě Turecka nedaleko hranic se Sýrií v noci z neděle na pondělí. Následovaly další otřesy. Co do počtu obětí jde o nejničivější zemětřesení za posledních více než deset let od chvíle, kdy v roce 2011 zahynulo v japonské prefektuře Mijagi téměř 20.000 lidí.

ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.