Policejní prezident Martin Vondrášek o zásahu policistů na mítíncích expremiéra Andreje Babiše (ANO) (5.8.2022)

Policejní prezident Martin Vondrášek o zásahu policistů na mítíncích expremiéra Andreje Babiše (ANO) (5.8.2022) Zdroj: ČTK / Deml Ondřej

Policejní prezident Martin Vondrášek o zásahu policistů na mítíncích expremiéra Andreje Babiše (ANO) (5.8.2022)
Policejní prezident Martin Vondrášek o zásahu policistů na mítíncích expremiéra Andreje Babiše (ANO) (5.8.2022)
Policejní prezident Martin Vondrášek.
Policejní prezident Martin Vondrášek.
5
Fotogalerie

Policejní prezident odsoudil zákroky na setkáních s Babišem. Nařídil prošetření incidentů

Policejní prezident Martin Vondrášek nechce ohledně zákroků na setkáních poslance ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše činit předčasné soudy, jednání jihočeských policistů ale nechce omlouvat. Spis s informacemi o zákroku v Borovanech policie předala Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Vondrášek to dnes řekl po setkání s jihočeským krajským policejním ředitelem Luďkem Procházkou.

Policie čelí kritice kvůli policejnímu zákroku proti školákovi při setkání Babiše s voliči v Borovanech na Českobudějovicku. Neuniformovaní policisté při zákroku zaklekli na školáka, který odnesl Babišovi reproduktor. Na incident v Borovanech upozornil server Respekt. Policisté školáka odvezli na služebnu, jeho matku podle serveru odmítli vzít s sebou. Vondrášek upozornil, že v Borovanech se policisté před zákrokem opakovaně prokázali, zasáhli až poté, co mladík neuposlechl její výzvy.

Pokud bude GIBS v jednání policistů spatřovat trestný čin, zahájí s nimi trestní řízení. V opačném případě se věc vrátí policii, která vyhodnotí případnou odpovědnost a s policisty může zahájit kázeňské řízení.

Jeden ze zasahujících policistů měl mít navíc v průběhu setkání na hlavě kšiltovku s heslem Babišovy kampaně. "Nechci předjímat to šetření, ale předpokládám, že minimálně tato záležitost bude součástí kázeňského řízení," řekl Vondrášek.

GIBS už během dneška potvrdila, že spis s informacemi o zákroku v Borovanech od policie převzala. "Můžeme potvrdit, že jsme dnešního dne od Policie České republiky převzali spisový materiál týkající se služebního zákroku provedeného v Borovanech. Ubezpečujeme veřejnost, že záležitost bude z naší strany důkladně a objektivně prošetřena," uvedla na stránkách mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

V pondělí bude mít Vondrášek jednání s krajskými a územními policejními řediteli, kde bude mimo jiné apelovat na to, aby na shromážděních převládala služba uniformované policie a antikonfliktních týmů a aby se rizikovějších shromáždění účastnil i úřad vnitřní kontroly policie.

Nejde o první incident na setkáních s voliči, která pořádá v regionech šéf hnutí ANO a bývalý premiér Babiš. Kritiku vzbudil i postup neuniformovaných policistů v souvislosti se středečním Babišovým mítinkem v Českém Krumlově. Z akce tam odvedli ženu protestující proti Babišovi do neoznačeného auta a odvezli ji na služebnu. Policie k tomu uvedla, že postup a taktiku policistů prověří policejní úřad vnitřní kontroly a že žena policistu v civilu napadla. Ona sama řekla deníku Forum24, že udeřila muže, který do ní během akce strkal, aniž věděla, že jde o policistu v civilu.

Vondrášek dnes řekl, že v tomto případě se bude zásahem zabývat úřad vnitřní kontroly policejního prezidia, závěrečnou zprávu by měl předložit do konce příštího týdne.

S Vondráškem se v pondělí sejde také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), následně se závěry jednání společně seznámí veřejnost. Uvedl, že bude od policie požadovat prošetření excesu, kázeňské postihy pro chybující policisty, představení taktiky policie při podobných akcích a také to, aby byli policisté v těchto případech vždy viditelně označeni.

Video placeholde
Policejní prezident o zákrocích na mítíncích Babiše: Nejsem z toho šťastný • ČTK