nahoru

První máj, antirouškařů čas. Na Letné demonstrovaly bizarní skupinky lidí, část z nich ani nevěděla proč

-bam-, ČTK 1. května 2021 • 17:45
První máj, antirouškařů čas. Na Letné demonstrovaly bizarní skupinky lidí, část z nich ani nevěděla proč
foto: Zbyněk Pecák

Podivné skupinky se sešly k protestu prvního května na pražské Letné. V jednu chvíli dokonce probíhaly dvě demonstrace najednou. Na jedné straně pláně se sešli příznivci poslance Lubomíra Volného, který tu pokračoval svůj protest z dopoledního Střeleckého ostrova. Na straně druhé pak skupina s názvem Občanské hnutí. Většina lidí dorazila na akci bez ochrany úst. Na motorce přijel i Jaroslav Foldyna. Podle zpráv z místa ale řada lidí ani netušila, proč demonstruje. Křičela se protivládní hesla, vyzývalo se k odmítání roušek a návratu dětí do škol bez roušek a testů. Zatímco jedno pódium opanoval sám Volný, na druhém řečnil každý, kdo šel zrovna kolem.

Převážně bez roušek dorazili účastníci odpolední demonstrace, kterou na Letné krátce po 13:00 zahájil poslanec Lubomír Volný. Policisté je upozorňovali na porušování opatření. Na demonstraci jich dohlížely desítky. Demonstrantů se sešly zhruba dvě stovky. Protestující si přinesli české vlajky a většinou provolávali protivládní hesla. Na demonstraci vystoupil mimo jiné i advokát Norbert Naxera, který kvůli vládním nařízením podal již několik žalob.

Ve 14:30 zahájilo protest na Letné také Občanské hnutí. Lidé demonstrovali především proti rouškám a testování ve školách. Mezi demonstranty přišla i skupina s vlajkou Dělnické strany sociální spravedlnosti. Později se k nim připojili i někteří z účastníků prvního protestu. 

Podle opatření ministerstva zdravotnictví platí, že se mohou účastníci shromažďovat ve skupinách po nejvýše 20 lidech, a to při zachování rozestupů mezi skupinami alespoň dva metry. Zároveň každý účastník musí mít ochranu dýchacích cest. Pro veřejná shromáždění platí pouze povinnost jejich ohlášení. Jelikož shromažďovací právo vyplývá ze základní listiny práv a svobod a ústavy, město je může zakázat pouze v ojedinělých případech, například pokud ohlášený účel shromáždění podněcuje k násilí nebo jinak porušuje zákon.

-bam-, ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.