Odvolaný krajský policejní ředitel Vladislav Husák

Odvolaný krajský policejní ředitel Vladislav Husák Zdroj: ČTK/Černý Vít

Šéf policie v Libereckém kraji Vladislav Husák.
Petr Lessy, Vladislav Husák
Vladislav Husák
Šéf policie v Libereckém kraji Vladislav Husák.
4
Fotogalerie

Oslava v teplickém hotelu připravila o místo krajského policejního ředitele Husáka

Narozeninová oslava v teplickém hotelu, o které v pondělí informoval deník Blesk, má další dohru. Policejní prezident Jan Švejdar odvolá k 1. únoru z postu libereckého krajského policejního ředitele Vladislava Husáka, který se noční akce také zúčastnil. Zároveň s ním povede kázeňské řízení, do jehož ukončení bude Husák na řadové pozici. Švejdar to napsal na twitteru. 

Sobotní oslava podnikatele a bývalého vlivného politika ČSSD Petra Bendy znamenala porušení několika vládních nařízení proti šíření koronaviru. K vyvození osobní odpovědnosti Husáka vyzval také ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). 

Liberecký policejní ředitel se dnes sešel se Švejdarem na policejním prezidiu a požádal o dovolenou. Policejní prezident uvedl, že žádosti vyhověl.

"Po dnešním jednání s plk. Husákem jsem rozhodl, že ho k 1. 2. 2021 odvolám z pozice krajského policejního ředitele a do doby ukončení kázeňského řízení ustanovím na řadovou pozici bez příplatku za vedení. Plk. Husák mě požádal o možnost čerpání řádné dovolené, jíž jsem vyhověl," napsal Švejdar. Již dříve uvedl, že účast libereckého policejního ředitele na oslavě považuje za neomluvitelnou.

Husák pro web PressPort Magazín uvedl, že v hotelu měl domluvené setkání s Milanem Hniličkou a Jiřím Šlégrem o sportovní unii. Neupřesnil, o jaké. "To, že se v místě koná ještě rodinné setkání pana Bendy, jsem zjistil až na místě. Po zmíněné schůzce jsem následoval oba další účastníky a panu Bendovi jsem velmi krátce formálně pogratuloval," uvedl Husák pro web. Nezdůvodnil, proč účastníky neupozornil, že oslavy nejsou za nynější situace legální a proč nepožádal o její rozpuštění.

Husák v hotelu přespal, což nepovažuje za porušení nařízení, odvolal se právě na to, že měl pracovní setkání. To, že zůstal v hotelu, zdůvodnil večerní hodinou, povětrnostními podmínkami a únavou.

Bendovy narozeninové oslavy se účastnili také předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička (za ANO), místopředseda Rady České televize Jiří Šlégr nebo expremiér Jiří Paroubek. Hnilička po kritice rezignoval na poslanecký mandát. Zda skončí i v čele Národní sportovní agentury, by podle KSČM měla rozhodnout vláda. Šéf vládní ČSSD Jan Hamáček řekl, že jde o odpovědnost premiéra a ANO.

Sobotní oslavu prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení. Zavřená musejí být také ubytovací zařízení, výjimka platí pro pracovní cesty.