Útočník před kostelem ve francouzském Nice zaútočil na několik lidí nožem.

Útočník před kostelem ve francouzském Nice zaútočil na několik lidí nožem. Zdroj: Reuters

Útočník před kostelem ve francouzském Nice zaútočil na několik lidí nožem.
Útočník před kostelem ve francouzském Nice zaútočil na několik lidí nožem.
Útočník před kostelem ve francouzském Nice zaútočil na několik lidí nožem.
Útočník před kostelem ve francouzském Nice zaútočil na několik lidí nožem.
Útočník před kostelem ve francouzském Nice zaútočil na několik lidí nožem.
28
Fotogalerie

Francie má za sebou další teroristický útok. Islamista v Nice zabil tři lidi

Útočník s nožem při útoku na kostel v jihofrancouzském přímořském městě Nice uřízl hlavu ženě a zabil dva další lidi. Informovala o tom dnes podle agentury Reuters policie. Pachatel útoku byl podle starosty města Christiana Estrosiho zadržen. Vyšetřování případu s podezřením na vraždu s teroristickým motivem a pokusu o vraždu si vzala na starost protiteroristická prokuratura. Podle policejních zdrojů dnes také u Avignonu ohrožoval kolemjdoucí zbraní muž, policie ho však zastřelila.

Policejní zdroje agentuře DPA potvrdily, že ranní útok v Nice si vyžádal tři oběti a šest raněných. Podle zdrojů agentury AFP byl útočník při zatýkání postřelen. Údajně jde o 25letého muže, který si říká Brahim. Policie se domnívá, že jednal sám a nepátrá po případných komplicích.

Policejní a bezpečnostní úřady potvrdily, že bylo zahájeno vyšetřování "vraždy a pokusu o vraždu v souvislosti s teroristickým záměrem" a zločinným spolčením pachatelů teroristických činů.

"Potvrzuji, že všechno nasvědčuje tomu, že u baziliky Notre-Dame v Nice se odehrál teroristický útok," napsal už dříve starosta Estrosi. Starosta později novinářům řekl, že útočník během činu i po zadržení policií provolával arabsky Alláhu akbar (Bůh je velký). Podezřelý je nyní podle něj v nemocnici. Dva lidé byli zabiti uvnitř kostela, jednou z obětí je správce kostela, který je největší v Nice.

Podle Reuters policie ozbrojená automatickými zbraněmi vytvořila kolem kostela na třídě Jeana Medecina, který je hlavní nákupní ulicí v Nice, bezpečnostní kordon. Na místo přijely sanitky i hasičská vozidla. Podle agentury AP byly slyšet i výbuchy při odstraňování podezřelých předmětů.

Poslanci Národního shromáždění v Paříži už drželi minutu ticha za oběti útoku a předseda parlamentu Richard Ferrand schůzi přerušil.

Francie se ještě nevzpamatovala z brutálního útoku na středoškolského učitele Samuela Patyho, kterému tento měsíc mladík čečenského původu uřízl hlavu za to, že při výuce ukazoval karikatury proroka Mohameda. Následné obhajování práva na karikatury i rouhání ze strany francouzského prezidenta Emmanuela Macrona vyvolalo hněv části muslimského světa a vlády některých muslimských zemí viní Macrona z šíření protiislámské propagandy. Zatím není jasné, zda s tím dnešní útok nějak souvisí.

Podle starosty Nice se Macron chystá město navštívit. Ještě předtím se prezident účastnil krizové schůzky na ministerstvu vnitra. Elysejský palác následně potvrdil, že se prezident před polednem vydá do Nice.

V Nice se velký teroristický útok odehrál 14. července 2016, kdy do davu lidí oslavujících státní svátek najelo nákladní auto. Zahynulo tehdy 86 lidí. Útočníkem byl 31letý Francouz tuniského původu Mohamed Lahouaiej Bouhlel, policie jej zastřelila.

Útok v Nice odsoudila francouzská biskupská konference jako "odporný" čin. V 15:00 se mají na památku obětí v kostelích celé Francie rozeznít zvony. Útok odsoudili například také německá kancléřka Angela Merkelová, Kreml, italský premiér Giuseppe Conte, předseda Evropského parlamentu David Sassoli nebo český premiér Andrej Babiš.

Dnes se odehrál závažný incident také v obci Montfavet poblíž jihofrancouzského Avignonu. Policie tam zastřelila muže, který kolemjdoucí ohrožoval zbraní. Podle rozhlasové stanice Europe 1 měl nůž a volal "Alláhu akbar". Podle DPA však zatím nic nenasvědčuje teroristickému činu.