Video placeholde
Loňská instalace Organik v kostele U Salvátora
Vizualizace Signal Festivalu 2019
Vizualizace Signal Festivalu 2019
Dílo s názvem Reflexe od Petra Vacka a Adama Ciglera bude k vidění v klášteře sv. Anežky České
19
Fotogalerie

Signal festival letos nebude. Akce, která chtěla být majákem ve tmě, se přesouvá na neurčito

Signal Festival, který měl začínat už 15. října, se nebude konat v původním termínu. Ředitel Martin Pošta dnes jednal s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou, který mu sdělil, že v pátek oznámí přísnější opatření kvůli rekordnímu číslu nakažených v Česku, na základě kterých nebude reálné festival realizovat. Organizátoři tak řeší, jaké kroky dále uskutečnit. Své plány oznámí v budoucích týdnech.

„Věřili jsme. Do poslední chvíle. Věřili jsme, že to zvládneme a letošní Signal Festival se uskuteční. Bohužel jsme se dostali do momentu, když už to dál nejde. Je nám to všem moc líto, ale musíme oznámit, že festival letos v říjnu nebude. Celý tým se neustále přizpůsoboval novým opatřením a každý náš krok jsme už několik týdnů konzultovali s epidemiology. Chtěli jsme udělat všechno pro to, aby festival proběhl hladce a aby na něm všichni byli v bezpečí. Zdraví nás všech bylo a je tou nejvyšší prioritou. A jak jsme vám už dříve říkali, nejsme hazardéři a nedovolíme si zbytečně riskovat,” říká Martin Pošta, ředitel festivalu.

Rozhovor s ředitelem Signal festivalu Martinem Poštou v Prostoru X:

Video placeholde
Prostor X: Rozhovor s Martinem Poštou • Prostor X

Vzhledem k narůstajícímu počtu nakažených nemocí covid-19 však bude v České republice docházet ke zpřísnění opatření, která budou dle dnešního vyjádření ministra zdravotnictví Romana Prymuly platit od pondělí 12. října. Organizátorům bylo sděleno, že nová nařízení jsou již neslučitelná s přípravami festivalu, který měl v původním termínu začínat ve čtvrtek 15. října. Zdraví a bezpečnost je v této chvíli pro organizátory přednější. „Téma osmého ročníku Signal Festivalu znělo Plan B. Náš vlastní plan B teprve hledáme,” dodává Pošta.

Organizátoři do poslední chvíle hledali scénáře, jak by festival mohl hladce proběhnout. Veškerá opatření připravovali ve spolupráci s odborníky. Již dříve připravili kampaň #signalsrouskou. Své fanoušky festival vybízel k ohleduplnosti a připravenosti. Zavedl proto pravidlo 4R – tedy rouška, rozestup, dezinfekce rukou a vzájemný respekt. Festival razantně zkrátil čas pobytu návštěvníků na jednom místě na minimum. Připraven byl také krizový plán – v případě porušování rozestupu byli organizátoři připraveni instalace vypnout z minuty na minutu. Nic z toho však nyní nestačí.

„Máme nyní několik možností. Můžeme festival přesunout na nový termín, v úvahu přichází jaro příštího roku. Musíme zvážit, co pro nás každá varianta znamená z pohledu spolupráce s umělci, produkce, fundraisingu, spolupráce s městem i partnery či bezpečnosti návštěvníků. Není to jednoduché rozhodnutí,” říká Martin Pošta.