Česko v době koronaviru

Česko v době koronaviru Zdroj: ČTK / Šálek Václav

Denní přírůstek koronaviru v Česku poprvé přesáhl 500. Evidujeme také nejvíce nemocných od začátku krize

Denní přírůstek počtu případů koronaviru v Česku v pátek poprvé přesáhl 500. Dosavadní rekord z 27. března byl 377. V pátek nově potvrzených 506 případů zvýšilo jejich celkový počet na 21.551. Zhruba tři čtvrtiny nemocných covidem-19 se vyléčily a 411 lidí zemřelo. Počet aktuálně nemocných znovu přesáhl 5000. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Více než 300 nových nemocných covidem-19 za den odhalily laboratoře od březnového začátku šíření onemocnění v Česku zatím osmkrát, z toho čtyřikrát v srpnu. Dosud naposledy to bylo ve středu. Podle zástupců vlády a vládních epidemiologů je ale současná situace jiná než za první vlny epidemie na jaře, poukazují na nynější menší množství hospitalizovaných s koronavirem a nízké počty úmrtí.

V nemocnicích se s covidem-19 aktuálně léčí 108 lidí, 22 z nich potřebuje intenzivní péči. Podobná čísla hlásí ministerstvo zdravotnictví v posledních čtyřech týdnech, na přelomu března a dubna byly údaje o hospitalizovaných i čtyřnásobné. Zemřelí s koronavirem za středu přibyli tři, od začátku týdne se počet zvýšil o 13 úmrtí.

Aktuálně nemocných bylo víc než 5000 podle tehdejších čísel ministerstva zdravotnictví už počátkem srpna. Revidované údaje ale ukazují, že nynějších 5078 aktuálně nemocných je zatím nejvíc. U výrazné většiny nakažených je průběh nemoci mírný.

Nejvíce nakažených za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel je nově na Kolínsku, zhruba 40. Následuje Uherskohradišťsko s 37 a okres Plzeň-sever s 35 případy na 100.000 obyvatel za poslední týden. Nad 30 je tento údaj ještě v Praze, bez nových případů za posledních sedm dní je aktuálně pouze Jesenicko.

Česko se nyní připravuje na zářijový návrat dětí a studentů do škol, který by mohl podle epidemiologů situaci s covidem-19 v Česku zhoršit. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nejprve ve středu ohlásil přísnější pravidla pro nošení roušek od září, ve čtvrtek je po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) zmírnil. Zástupci sněmovní opozice v té souvislosti vyjadřují pochybnosti o tom, že o pravidlech rozhodují odborníci, jak tvrdí premiér.

Zakrývání nosu a úst v ČR bude od září podle poslední verze pravidel povinné v hromadné dopravě, na úřadech, ve zdravotnických a sociálních zařízeních a u říjnových krajských a senátních voleb. Oproti středečnímu vyhlášení lidé nebudou muset roušky nosit ve školách, obchodech, restauracích a službách pro zákazníky, jako jsou kadeřnictví a pedikúra. Babiš nepředpokládá, že zásady se do konce prázdnin znovu změní.