nahoru

Běloruské volby vyhrál Lukašenko. Dle předběžných zpráv získal přes 80 % hlasů. Lidé výsledkům nevěří

ČTK 10. srpna 2020 • 10:30
Běloruské volby vyhrál Lukašenko. Dle předběžných zpráv získal přes 80 % hlasů. Lidé výsledkům nevěří
foto: Reuters

Nedělní prezidentské volby v Bělorusku vyhrál podle předběžných výsledků Alexandr Lukašenko. S odvoláním na místní volební komisi o tom dnes informovaly agentury Reuters a AFP. Proti výsledku voleb se v noci na dnešek v Bělorusku demonstrovalo, podle lidskoprávní organizace Vjasna při protestech zemřel člověk.

Dosavadní prezident Lukašenko podle volební komise získal 80,23 procenta hlasů, hlavní opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská jen 9,9 procenta. Odhady po nedělním hlasování připisovaly Lukašenkovi 79,7 a Cichanouské 6,8 procenta. Volební účast se podle komise vyšplhala na 84 procent.

Proti výsledku voleb se v noci na dnešek na mnoha místech Běloruska demonstrovalo. Do ulic metropole Minsku a další měst vyšly tisíce lidí. Podle organizace Vjasna při protestech zemřel nejméně jeden člověk, kterého srazila policejní dodávka na odvoz zadržených, takzvaný anton. Další desítky lidí utrpěly zranění. Úřady se o obětech nezmiňují.

Policie proti demonstrantům použila slzný plyn, zábleskové granáty, gumové projektily a vodní děla. Podle organizace Vjasna policisté na demonstracích zadrželi nejméně 120 lidí.

Sedmatřicetiletá učitelka Cichanouská se rozhodla kandidovat místo svého manžela, vězněného opozičního blogera Sjarheje Cichanouského. Už dříve uvedla, že volby jsou podle ní zmanipulované a jejich výsledek nehodlá uznat. Na dnešní večer svolala opozice další celostátní protest.

Lukašenko vládne v zemi označované za poslední diktaturu v Evropě tvrdou rukou již 26 let. Voliči mu vyčítají nedodržování lidských i dalších práv, ekonomické problémy země i jeho zlehčující přístup k pandemii nemoci covid-19. On sám se prezentuje jako jediný garant zajištění stability v zemi.

ČTK
Diskuse ke článku