nahoru

Čínský kyberútok na firmy vyrábějící vakcíny proti koronaviru. USA obvinily dva hackery

-bam-, ČTK 22. července 2020 • 14:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
ČTK/ZUMA/Andrea Ronchini

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo dva Číňany ze série hackerských útoků na cíle po celém světě včetně společností pracujících na vývoji vakcíny proti koronaviru. Hackeři prý odcizili obchodní tajemství v hodnotě stovek milionů dolarů, přičemž věděli, že data budou zajímavá pro vládu v Pekingu. Uvádí to nově odtajněná žaloba, o níž dnes informovaly světové zpravodajské agentury.

Podle dokumentů předložených tento měsíc federálnímu soudu ve Washingtonu dvojice obviněných Li Siao-jü a Tung Ťia-č' v letech 2014 až 2020 útočila kromě farmaceutických firem také na výrobce zbraní a další organizace. Podle agentury AP z obvinění nevyplývá, že by se jim podařilo ukrást informace o výzkumu spojeném s nemocí covid-19, prokurátoři ale píší o odcizení návrhů zbraní či zdrojového kódu počítačových programů.

"Dvojice čínských hackerů spolupracovala s čínským ministerstvem státní bezpečnosti," prohlásil na tiskové konferenci představitel amerického ministerstva spravedlnosti John Demers. Kromě firem v desítce západních zemí prý cílili i na nevládní organizace a prodemokratické aktivisty v Číně a Hongkongu. Čínští občané ve věku 34 a 33 let jsou obviněni z vícero trestných činů včetně krádeže obchodních tajemství.

Čínské velvyslanectví ve Washingtonu ihned na tvrzení americké vlády nereagovalo. Agentura AFP píše, že ani jeden z obviněných nebyl zatčen, neboť oba muži se nachází v Číně.

Nové kroky amerického ministerstva spravedlnosti přichází v čase hlasité kritiky Washingtonu na adresu čínské vlády. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa v posledních týdnech zavádí nové sankce spojené s perzekucí Ujgurů, kritizuje Peking ze "šikany" států i firem a obviňuje jej ze zavinění pandemie covidu-19. Protičínská rétorika se zároveň stala výraznou součástí Trumpovy předvolební kampaně.

-bam-, ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.