nahoru

U Karlových Varů se srazily dva vlaky. Dva lidé zemřeli, více než 20 bylo zraněno

-bam-, ČTK 7. července 2020 • 16:30
U Karlových Varů se srazily dva vlaky. Dva lidé zemřeli, více než 20 bylo zraněno
foto: Aktu.cz

Dva mrtvé a 24 zraněných, z toho devět se středními a těžkými zraněními si vyžádala dnešní čelní srážka dvou osobních vlaků u obce Pernink na Karlovarsku. Celkem 15 lidí se zranilo lehce a sedm záchranáři ošetřili na místě. Jednou z obětí byl německý státní příslušník. Policie tragédii vyšetřuje pro podezření z trestného činu obecného ohrožení, zadržela jednoho ze strojvůdců. Předběžná škoda činí podle Drážní inspekce 20 milionů korun, trať by se mohla otevřít ve středu.

Nehoda se stala asi v 15:10 mezi Novými Hamry a dopravnou Pernink. Osobní vlak z Karlových Varů do německého Johanngeorgenstadtu se srazil s osobním vlakem v opačném směru. Střetly necelý kilometr od nádraží v nepřístupném hornatém terénu. Obě kabiny srážka zničila. Podle Drážní inspekce, která případ také vyšetřuje, cestovalo v obou vlacích 33 lidí včetně personálu.

Hasiči museli bez pomoci techniky vynášet zraněné včetně zaklíněných lidí z obou souprav. "Zraněné pak po kolejích přenášeli na nádraží v Perninku, kde vzniklo shromaždiště," popsal ČTK mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Předpokládá, že pomohou drážním hasičům vyprostit obě havarované soupravy. "Poté bude možnost obnovit provoz. Obnoven by mohl být asi ve středu, ale opravdu to záleží, jak se bude dařit vyšetřování a jak bude kolej poškozena," doplnil Kasal. Dopravu na trati vystřídaly náhradní autobusy.

Všichni zranění z vlaků byli během tří hodin vyproštěni a rozvezeni do nemocnic. Mezi zraněnými jsou podle agentury DPA také němečtí státní příslušníci. Nejvážněji zranění byli letecky přepraveni do nemocnic v Plzni, Ústí nad Labem a německého Zwickau (Cvikova). Do karlovarské nemocnice, která aktivovala traumaplán, byli převáženi pacienti spíše s lehčími poraněními. Na místě zasahovali záchranáři z Karlovarského a Ústeckého kraje i jejich kolegové z Německa.

Krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová ČTK řekla, že policie zahájila vyšetřování pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. "Jednu osobu jsme zadrželi," řekla ČTK. Jde podle ní o strojvůdce vlaku jedoucího do Karlových Varů.

Krajské volby 2020 v Karlovarském kraji >>>

-bam-, ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.