Premiér Édouard Philippe.

Premiér Édouard Philippe. Zdroj: Reuters

Francouzský prezident Emmanuel Macron a premiér Édouard Philippe.
Francouzský prezident Emmanuel Macron a premiér Édouard Philippe.
Premiér Édouard Philippe.
Premiér Édouard Philippe.
Novým francouzským premiérem byl jmenován Jean Castex.
7
Fotogalerie

Francouzská vláda padla. Premiér Philippe podal demisi, nahradí ho starosta z Pyrenejí Castex

 Francouzská vláda premiéra Édouarda Philippea podala dnes demisi. S odvoláním na Elysejský palác o tom informovala agentura AFP. Prezident Emmanuel Macron už ve čtvrtek řekl, že kvůli neúspěchu vládní strany Republika v pohybu (REM) v komunálních volbách chystá změny ve vládě. Hodlá se vydat "na novou cestu" s "novým týmem", řekl listu Le Parisien.

Philippe podle AFP podal demisi vlády do Macronových rukou ráno na schůzce v Elysejském paláci. Prezident ji přijal. Devětačtyřicetiletý Philippe podle prohlášení povede vládu jako úřadující premiér do doby, než za něj bude náhrada. Ve francouzských médiích se v posledních dnech spekulovalo o tom, že by v čele nové vlády mohl usednout hlavní vyjednavač Evropské unie pro brexit Michel Barnier či ministryně obrany Florence Parlyová.

Philippeův kabinet končí krátce po nedělním druhém kole komunálních voleb, které pro Macronovu stranu skončilo debaklem. Velká města jako Lyon, Marseille, Bordeaux či Štrasburk ovládla opoziční strana Evropa Ekologie-Zelení (EELV), v Paříži křeslo obhájila socialistická starostka Anne Hidalgová, v Perpignanu vyhrál kandidát krajně pravicové strany Národní sdružení (RN) Marine Le Penové. Jediné velké vítězství zaznamenal prezidentův tábor v přístavním městě Le Havre, kde vyhrál právě Édouard Philippe. Zda nyní přijme funkci starosty, zatmí není jasné.

O pár hodin později byl jmenován jeho nástupce. Novým francouzským premiérem se stal Jean Castex. S odvoláním na Elysejský palác o tom dnes informovala agentura AFP. Pětapadesátiletý Castex od dubna koordinoval uvolňování opatření, která francouzská vláda přijala v boji proti šíření koronaviru. 

Castex se narodil 25. června 1965 ve Vic-Fezensacu na jihozápadě Francie. Od roku 2015 je členem středopravé formace Republikáni, předtím byl členem pravicového Svazu pro lidové hnutí (UMP). Již od loňského dubna je předsedou Národní sportovní agentury, která má ve Francii na starosti financování a organizaci sportu zejména s ohledem na budoucí olympijské hry v Paříži v roce 2024. Od března 2008 je Castex starostou malého města Prades v údolí řeky Têt v Pyrenejích v regionu Languedoc-Roussillon.