nahoru

Za sobotu přibylo 260 nakažených, velký růst je dále na Karvinsku

ČTK28. června 2020 • 08:35
Koronavirus v Česku: Testování na Covid-19 v Moravskoslezském kraji (2.5.2020)
Koronavirus v Česku: Testování na Covid-19 v Moravskoslezském kraji (2.5.2020)
• foto: 
ČTK / Vladimír Pryček

V sobotu v Česku přibylo 260 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Je to největší denní nárůst od 8. dubna. Počet nových případů nemoci covid-19 způsobované koronavirem byl v sobotu skoro o stovku větší než v pátek. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Od března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo doposud v republice zaznamenáno 11.298 případů covidu-19. Většina nakažených se už z nemoci vyléčila, nemocných je aktuálně 3270.

Už páteční nárůst o 168 nakažených překonal denní přírůstky případů covidu-19 za více než dva měsíce. Hlavní hygienička Jarmila Rážová řekla v sobotu Českému rozhlasu - Radiožurnálu, že páteční vysoký denní nárůst může souviset s intenzivním testováním v lokálních ohniscích. V pátek například hygienici zahájili další plošné testování pracovníků těžební firmy OKD na dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku. Další lokální ohniska jsou ještě v dalším dole na Karvinsku - ČSM-Jih - nebo v podniku na výrobu automobilových součástek Magna Exteriors (Bohemia) na Liberecku.

Z plošného testování ve společnosti OKD na Karvinsku na koronavirus vychází až deset procent pozitivních testů. Zatím je ale vyhodnocena jen část vzorků, řekl ČTK v sobotu večer Petr Kopřivík z Krajské hygienické stanice v Ostravě. Výsledky testování zatím hygienici nezveřejnili. Plošné testování pracovníků dolů a jejich blízkých má pokračovat do úterý. Celkem má být otestováno přes 3000 lidí.

Aktuální nárůst počtu případů covid-19 není z pohledu ministerstva zdravotnictví druhou vlnou epidemie šíření nového koronaviru. Může za to hlavně nárůst počtu nových případů v těžební firmě OKD. V dnešním diskusním pořadu Partine na CNN Prima News to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). V tom se s ním shodl i jeho partner v diskusi místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Bohuslav Svoboda (ODS).

"Není to druhá vlna z našeho pohledu. Protože my teď provádíme poměrně masivní testování v tom nejpostiženějším regionu, a to je Karvinsko a to stále tak trvá," řekl Vojtěch. "Týká se to hlavně OKD a to jsou hlavně ty záchyty, které tvoří vlastně ten masivní nárůst. Jenom na Karvinsku je to 122 nových případů, za včerejšek," dodal ministr.

ČTK
Diskuse ke článku