nahoru

Počet nemocných je velmi nízký. Plošné testování odhalilo, že covid-19 má v Česku pár promile pacientů

-bam-, ČTK 6. května 2020 • 09:15
Počet nemocných je velmi nízký. Plošné testování odhalilo, že covid-19 má v Česku pár promile pacientů
foto: E15 Michaela Szkanderová

Studie kolektivní imunity odhalila 107 pozitivních na onemocnění covid-19 mezi 26.549 testovanými. Nejméně na 100.000 lidí bylo v Brně, nejvíc na Litovelsku. Ani v nejvíce zatížených lokalitách nedosahuje hodnoty pěti procent testovaných. V Praze, Brně a Litoměřicích je méně než 0,6 procenta. Vyplývá to z prezentace k tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví a organizátorů studie.

"Hlavní závěr studie je, že stupeň imunizace české společnosti je velmi nízký. Pohybuje se kolem jednotek promile," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podle prvních odhadů se ukázalo, že lidí bez příznaků je asi 27 až 38 procent.

Podle ministra není důvod měnit nastavený plán rozvolňování, ale je potřeba chránit rizikové skupiny. Zaměřit se je podle něj nutné na lokální ohniska nákazy, například Chebsko nebo v posledních dnech Prahu. "Nemáme už plošný problém, ale musíme ho řešit lokálně," dodal.

-bam-, ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.