nahoru

Zemřela Markéta Sedláčková. Oblíbená socioložka na UK a manželka známého ekonoma Tomáše Sedláčka

luv, pom, blesk.cz 22. dubna 2020 • 13:10
Zemřela Markéta Sedláčková. Oblíbená socioložka na UK a manželka známého ekonoma Tomáše Sedláčka
foto: Koláž reflex.cz

Obrovský zármutek teď prožívají studenti i pedagogové z Katedry sociologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. 16. dubna totiž nečekaně zemřela doktorka Markéta Sedláčková, manželka známého ekonoma Tomáše Sedláčka, bylo jí teprve 43 let. „Paní doktorka byla nejen velkou kapacitou ve svém oboru, ale především člověkem, který dokázal do leckdy všedního akademického života vnést obrovskou dávku pozitivní energie,“ napsali studenti.

Smutek teď panuje na katedře sociologie. Před několika dny totiž zemřela jedna z tamních oblíbených pedagožek, Markéta Sedláčková (†43), manželka známého českého ekonoma a bývalého poradce prezidenta Václava Havla Tomáše Sedláčka. Kromě FF UK pracovala také v Sociologickém ústavu Akademie věd, specializovala se na důvěru, sociální kapitál a demokracii, v poslední době zkoumala také depresi jako sociální fenomén. Zpráva o její smrti její rodinu, kolegy i studenty, mezi nimiž byla oblíbená, zasáhla jako blesk z čistého nebe. 

„Zaskočeni zármutkem oznamujeme všem přátelům a známým, že 16. dubna po intenzivní nemoci odešla ke svému nebeskému Otci,“ stojí na parte, které je zveřejněno na webových stránkách katedry. Truchlí po ní manžel Tomáš, jejich syn, rodiče i bratr s rodinou.

„Jsem dost plný emocí. O té nemoci prakticky nic nevím. Vím jenom, že to byla vážná nemoc a přišla tak rychle, že jsem se to dozvěděl v podstatě v den, kdy zemřela. Předtím nějakou dobu měla potíže, které vypadaly na běžnou angínu. Bylo to bohužel velmi náhlé,“ popsal pro Blesk.cz vedoucí Katedry sociologie FF UK, Markétin dlouholetý kolega a známý sociolog Jiří Vinopal. „Nemám žádnou informaci, že by to bylo kvůli koronaviru. Že by v tom byla nějaká souvislost, to nepadlo z žádné strany,“ dodal s tím, že Markéta na katedře pracovala více než dvacet let.

„Nemám slov, to se nemá dít. Markéto, chybíš už teď,“ napsal na Facebooku proděkan Filozofické fakulty UK Jan Sládek v pondělí pozdě večer.

Ceý článek si  přečtěte zde >>>

 

luv, pom, blesk.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.