nahoru

Politický nesoulad v rodině. Otec britského premiéra Johnsona žádá o francouzské občanství

Adam Křivánek 24. března 2020 • 09:40
Politický nesoulad v rodině. Otec britského premiéra Johnsona žádá o francouzské občanství
foto: Reuters

Určité neshody v politických názorech doprovázejí šestičlennou rodinu Johnsonových již delší dobu. Například mladší sestra britského premiéra Rachel byla do loňského roku členkou strany Liberálních demokratů. Proti svému bratrovi šla zejména v otázce odchodu Spojeného království z Evropské unie. Tento postoj sdílel i otec Stanley Johnson, který rodinné záležitosti nasadil korunu. Kvůli obavám ze ztráty kontaktu s Evropou se nyní uchází o francouzský pas.

Stanley Johnson svého nejstaršího syna Borise vždy hlasitě podporoval, v zásadní otázce brexitu se ale rozcházeli. Zatímco momentální britský premiér vystupoval jako hlavní tvář kampaně za odchod Spojeného království z Evropské unie, jeho otec již v referendu v roce 2016 hlasoval pro „remain“ (zůstat).

Obavy z dopadů brexitu na napojení Velké Británie na Evropu Johnsona seniora přiměly přemýšlet o způsobu, jak kontakt udržet. A jelikož se jeho matka Irene narodila ve francouzském městě Versailles, zažádal si bývalý politik o francouzské občanství. Ve své nové knize nazvané „Rake’s Progress: My Political Midlife Crisis“ publikované 19. března rozhodnutí popisuje jeho dcera Rachel. „Jsou to dobré zprávy – možná se taky budu moct stát Francouzkou,“ komentovala spisovatelka.

K tomuto kroku se podle anonymního zdroje britských novin The Sunday Times Stanley Johnson odhodlal, aby jeho vnoučata mohla žít a pracovat v Evropské unii i po vystoupení. „Je to hezká myšlenka. Tyhle věci jsou vždy mezi možnostmi – členy rodiny by to mohlo zajímat,“ odpověděl minulý rok 79letý otec ministerského předsedy na otázku ohledně šance na získání francouzského pasu.

Stanley Johnson 5 let od roku 1979 do roku 1984 plnil funkci poslance Evropského parlamentu za britské konzervativce, pracoval také pro Evropskou komisi. Jeho potomci z toho důvodu strávili část děstsví v Bruselu, kde se naučili francouzsky.

Adam Křivánek
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.