nahoru

Všichni jsme spekulanti. Dokonce i Ježíšek

Miroslav Cvrček 24. prosince 2010 • 08:00
jezisek
jezisek
• foto: 
Anonymous

S Belgií prý zatočí spekulanti stejně jako s Řeckem, obává se tamější ministr financí. Zdá se, že spekulanti jsou největší zlo, které může za krachy států i podniků. Kdo to ale je spekulant?

 

Prý chce vydělat a nevytváří při tom žádné hodnoty. Při nákupu vánočních dárků jsme tedy museli narážet na jednoho spekulanta za druhým. Těch prodejců (a prodavačů), kteří nic nevyrobili, celá Česká pošta a další zásilkové společnosti a další (možná bychom se konečně mohli oprostit od marxistického pojetí hodnoty)...

 

 

Spekulant také vydělává tak, že odhaduje další vývoj cen a nebo dokonce tuto cenu ovlivňuje. Jaká hrůza! Čekáte, že v lednu budou výprodeje? Že ceny poklesnou o desítky procent a pak teprve si nakoupíte? Jste tedy spekulanti! Nebo snad ještě nakupujete oblečení či elektroniku v zahraničí? Pak ovlivňujete ceny v Česku, neboť české prodejce vystavujete větší konkurenci. Jste dvojnásobní spekulanti!

 

V létě Němci zakázali tzv. nahé obchodování nakrátko, kdy obchodník dosahuje zisku spekulací bez toho, aby daná aktiva skutečně někdy vlastnil. V tom případě je největším spekulantem v Česku Ježíšek. Ten taky získává neskonalý vděk desetitisíců českých dětí za dárky, které nikdy nekoupil ani nevlastnil.

 

Všem spekulantům (tedy všem lidem) přeji krásné Vánoce.Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.