nahoru

Aplikace Číňanům řekne, jestli mohli chytit koronavirus: Technologická vychytávka s děsivým pozadím

Markéta Mikešová, zive.cz 19. února 2020 • 18:20
Aplikace Číňanům řekne, jestli mohli chytit koronavirus: Technologická vychytávka s děsivým pozadím
foto: Archiv Blesku

S více než 73 tisíci nakaženými a 1800 oběťmi představuje koronavirus Covid-19 stále větší hrozbu. Lidé, převážně na pevninské Číně, dělají vše proto, aby se možné chorobě vyvarovali. V zemi z toho důvodu vznikla aplikace, která má pomoci běžným občanům určit, zda přišli do kontaktu s někým zasaženým. Dokáže to pomocí monstrózního monitorovacího systému, který v Číně existuje.

Princip aplikace, o které informovala televize BBC, je v jádru velmi jednoduchý. Jmenuje Close Contact (Blízký kontakt) a pro její použití je třeba absolvovat tři kroky - nahrát QR kód přes službu typu WeChat nebo Alipay, registrovat své telefonního číslo a vyplnit jméno a číslo občanského průkazu. Aplikace vám poté oznámí, zda jste se v poslední době ocitli v blízkosti někoho, kdo je nakažený nebo měl podezření na nákazu. Pokud ano, doporučí domácí karanténu.

Lidé mohou na jednom telefonu zkontrolovat až tři osoby, respektive registrovat tři občanské průkazy. U každého se dozví, zda jejich spolupracovníci, rodina, spolužáci nebo zdravotníci nejsou nakaženi. Aplikace se rovněž podívá na stav lidí, s kterými jste sdíleli cestu letadlem nebo vlakem, ale větší okruh nezasáhne.

Pokračujte ve čtení zde >>>

Markéta Mikešová, zive.cz


Diskuse ke článku