nahoru

Tajemná katedrála: Unikátní pohled do míst chrámu svatého Víta, kam se jen tak nepodíváte

Jan Šibík26. září 2019 • 11:30
Tajemná katedrála: Unikátní pohled do míst chrámu svatého Víta, kam se jen tak nepodíváte
foto: Jan Šibík

Katedrála je víc než religiózním místem, sídelním kostelem pražského arcibiskupa. A v každém případě je také něčím víc než památkou nebo turistickou atrakcí.

Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha (tak se oficiálně jmenuje z rozhodnutí kardinála Vlka od roku 1997) je víc než religiózním místem, sídelním kostelem pražského arcibiskupa.

Už při své dostavbě ve druhé polovině devatenáctého století se zdála být završením české národní emancipace, projevem sebevědomé ambice Českého království (jakkoli – anebo právě proto, že se František Josef I. nikdy nenechal českým králem korunovat). Její otevření v roce 1929 pak bylo přímo spojeno s českou a československou státností. Stala se jejím symbolem a dnes ji tak jistě vnímají i věřící lidé.


Kde bydlel T. G. M.? Jak se žilo ve věži svatého Víta? Jaká jsou skrytá poselství hradních umělecký děl? Vše se dočtete ve speciální příloze nového tištěného Reflexu >>>


Možná pro ten pohled z údolí Vltavy. Pro pohlednice, které letí z Prahy do celého světa.

Ale to všechno – státní a národní symbolika, turistická přitažlivost – nemusí ubírat duchovnímu a náboženskému rozměru, jejž katedrála má. Je tak velká, že se do ní všechno vejde – věřící, turisté i hymna a lepší či horší prezidenti.

 

Jan Šibík