nahoru

Zmizí zahrádkářská kolonie na Ořechovce? Uživatelé lukrativní adresy v Praze mají obavy

Petra Jansová, E15.cz 15. února 2020 • 15:00
Zmizí zahrádkářská kolonie na Ořechovce? Uživatelé lukrativní adresy v Praze mají obavy
foto: Szkanderová Michaela

Zahrádkářská kolonie v sousedství vilové zástavby na pražské Ořechovce vznikla před 90 lety. Pozemek poblíž buštěhradské železniční tratě v současnosti obhospodařuje už třetí generace drobných zahrádkářů. Jejich předseda se ale obává, že tradice brzy skončí. „Naše zahrádkářská kolonie přežila devadesát let napříč všemi režimy. Až nyní jí hrozí zánik, přestože slouží městu jako užitečná zeleň potřebná pro zdravé fungování města,“ tvrdí Josef Procházka, předseda zahrádkářské kolonie. Zahrádku tam stejně jako další zdědil po svých rodičích. Teď se snaží o její záchranu, podle něj totiž připravovaný Metropolitní plán tyto lokality nechrání dostatečně.

Procházka dodává, že zahrádkářské kolonie mají oproti ostatním typům městské zeleně velkou přednost, jejich údržba nestojí daňového poplatníka ani korunu.

„Pozemky daroval před devadesáti lety Magistrát Prahy bezplatně zahrádkářům. A nejednalo se přímo o dar z hloubi šlechetného srdce tehdejších vládců města, ale o darování území zdevastovaného po stavbě buštěhradské dráhy, které potřebovalo nákladnou sanaci a terénní úpravy. Zahrádkáři tuto proměnu na vlastní náklady provedli,“ argumentuje Procházka.

Aktuálně se obává o možný zánik kolonie, a to v souvislosti se zmíněným Metropolitním plánem, v jehož grafické části je území kolonie sice zaneseno jako zeleň, v textové části je ale vedeno jako zeleň zastavitelná.  Na protest proti tomu proto svolal setkání zahrádkářů z Ořechovky a zástupců magistrátu, v souvislosti s nímž vznikla i tato reportáž.

Více se dozvíte v článku na webu E15.cz >>>

Petra Jansová, E15.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.