nahoru

Devítiletý Belgičan bude nejmladším absolventem univerzity. Za měsíc se stane elektroinženýrem

Clara Zangová 21. listopadu 2019 • 18:30
Devítiletý Belgičan bude nejmladším absolventem univerzity. Za měsíc se stane elektroinženýrem
foto: Instagram

Devítiletý Belgičan by měl během prosince dokončit bakalářské studium oboru elektroinženýrství na univerzitě v nizozemském Eindhovenu. Laurent Simons přitom maturoval teprve před rokem. Pokud studium zdárně završí, překoná dosavadní rekord dalšího génia, Američana Michaela Kearneyho, který se stal bakalářem antropologie v roce 1994, když mu bylo 10 let. Simons by rád navázal studiem medicíny a zároveň získal z elektroinženýrství doktorát.

„Říkáme mu, že nasává vědomosti jako houba,“ zavtipkoval otec malého Laurenta, který má IQ 145. Jeho vyučující jej zase popisují jako „zkrátka výjimečného“. Chlapec, který v osmi letech překvapil tím, že odmaturoval, získal od univerzity v Eindhovenu zvláštní povolení ukončit studia dříve než jeho kolegové. Tříletý program zvládl během 10 měsíců. Na základní školu nastoupil ve čtyřech letech, na střední pak v šesti.

Laurentův otec i matka jsou zubaři a prý nerozumí tomu, kde jejich syn k výjimečnému talentu přišel. Objevili jej prý jeho prarodiče, kteří se o něj starali, když rodiče pracovali v Nizozemí. „Mysleli jsme, že jeho prarodiče přehánějí, když tvrdili, že má dar, ale záhy nám potvrdili učitelé, že má velice nadprůměrnou kapacitu,“ vysvětlují jeho rodiče. Již v šesti letech chlapec ovládal několik jazyků. Kromě mateřské nizozemštiny, jíž se hovoří ve Vlámském regionu, vládne také francouzštinou, němčinou a angličtinou.

Laurent bude vyvíjet umělé orgány

O mladého génia se zajímají nejprestižnější univerzity světa. Sám by prý chtěl žít v Kalifornii, jeho rodiče však preferují Oxford, který je z Nizozemí blíž. Laurent má jasno o tom, co bude studovat dál: V oboru elektroinženýrství chce získat doktorát a zároveň studovat medicínu. V budoucnu, pravděpodobně coby teenager, se chce zabývat vývojem umělých orgánů. Prarodiče, s nimiž vyrostl, mají totiž problémy se srdcem. „Chtěl bych pomoci lidem, jako jsou oni,“ vysvětluje chlapec.

Laurentovi rodiče se však snaží, aby se jejich syn věnoval i běžným „dětským“ záležitostem. „Nechceme, aby příliš zvážněl. Dělá to, co chce, ale snažíme se najít rovnováhu mezi jeho dětstvím a talenty,“ říkají Leurentovi rodiče. Ve volném čase prý rád hraje Minecraft a dívá se na Netflix. Je také vášnivým uživatelem Instagramu, kde má 36 tisíc sledujících. Podle listu The Indpendent mu jej však spravují rodiče, kteří kolem něj vytváří aureolu minicelebrity.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.