nahoru

Lví radost ve Dvoře Králové: V tamním Safari Parku se po třiceti letech narodila vzácná lvíčata

red8. července 2019 • 18:00
Lví radost ve Dvoře Králové: V tamním Safari Parku se po třiceti letech narodila vzácná lvíčata
foto: ZOO Dvůr Králové a.s.

Po třicetileté přestávce se v Safari Parku ve Dvoře Králové narodila v květnu mláďata lvů berberských. Před několika dny se osmitýdenní koťata poprvé vydala do výběhu lvů. Na roztomilá koťata, z nichž vyrostou obrovské šelmy, se podívejte ve fotogalerii.

Mláďata přišla na svět 10. května v podvečerních hodinách. Matkou se po 106 dnech březosti stala dvouletá samice Khalila. „Khalila je prvorodička, což bývá zejména u šelem vždy trochu riziko. Přesto porod proběhl hladce a novopečená máma se začala o koťata hned zkušeně starat,“ popisuje ošetřovatel Radek Hlávka. Koťata zatím sají pouze mléko od matky, ale ošetřovatelé pozorují i první náznaky zájmu o maso.

První preventivní prohlídka proběhla dva týdny po porodu. „Koťata vážila okolo dvou a půl kilogramu, což je standardní váha. Dnes už mají přes sedm kilo,“ říká Radek Hlávka. Po osmi týdnech se lvíčata poprvé podívala také ven. „Zatím je do venkovního výběhu pouštíme obden v dopoledních hodinách a postupně je učíme, aby si zvykla na nový režim,“ dodává Hlávka.

Jedno lvíče museli kvůli chovu usmrtit

Otcem lvíčat je sedmiletý samec Bart, kterého návštěvníci vídají v Safari Parku od roku 2014, kdy do Dvora Králové přišel společně s bratrem Napoleonem. Bart je v současné době od samice s mláďaty oddělen. Ošetřovatelé však do budoucna plánují jejich spojení a sestavení rodinné smečky. „Skupiny lvů bývají ve volné přírodě tvořeny jedním vůdčím samcem a dalšími několika samicemi, které odchovávají koťata. Jakmile mladí samci dospějí, odcházejí ze skupiny a zakládají si vlastní smečky, případně vyženou stávajícího vůdce skupiny. Chovat více samců pohromadě v rodinné skupině v lidské péči je proto komplikované a my musíme chov z tohoto důvodu regulovat,“ vysvětluje vedoucí zoolog Jaroslav Hyjánek důvod, proč musel Safari Park přistoupit k uspání jednoho ze dvou narozených samců. Khalila se tak nyní stará o dvě koťata, samce a samičku.

„Regulace chovu je za stávajících podmínek, kdy se chovu lvů v zoologických zahradách velmi daří, jediným způsobem, jak předcházet jejich přemnožení a problémům s jejich dalším umístěním. Jiným řešením je pak antikoncepce nebo kastrace, jsme však toho názoru, že je pro zvířata mnohem přirozenější a prospěšnější pro jejich další vývoj pářit se a přivádět na svět nová mláďata,“ říká Jaroslav Hyjánek.

Mláďata lvů berberských si můžete prohlédnout ve fotogalerii:

red


Klíčová slova: Lev, safari, Dvůr Králové, chov, lviDiskuse ke článku