Alzheimer mu ukradl tvář: Rozpouštění vlastní osobnosti zachytil umělec v děsivé sérii autoportrétů | Reflex.cz
nahoru

Alzheimer mu ukradl tvář: Rozpouštění vlastní osobnosti zachytil umělec v děsivé sérii autoportrétů

Radka Typltová18. června 2019 • 09:10
Alzheimer mu ukradl tvář: Rozpouštění vlastní osobnosti zachytil umělec v děsivé sérii autoportrétů
foto: Bored Panda

V roce 1995 byla americkému umělci Williamu Utermohlenovi diagnostikována Alzheimerova choroba. Do roku 2000 zachycoval svou vlastní tvář a duši. Se srdcervoucí intenzitou se snažil načrtnout své změněné já, obavy a smutek. Postupné rozmělňování jeho malířských dovedností, kognitivních schopností i osobnosti samé je fascinující. Ale hlavně smutné.

William Utermohlen se narodil v americké Philadelphii v roce 1933. Vystudoval zdejší akademii umění. Ve studiích pokračoval na starém kontinentu – na Ruskinově umělecké škole v Oxfordu. V 60. letech přesídlil do Londýna, kde se oženil s historičkou umění Patricií Utermohlen.

Ta v roce 2006, rok před Williamovou smrtí, napsala: „William statečně maloval, zoufale se snažil pochopit, co se stalo s jeho myslí. Někdy používal vodovky, možná proto, aby mohl rychleji vyjádřit svůj strach. Vyvstávala nová svoboda projevu, aplikoval barvu silněji, maloval méně lineárně a klasicky, více expresionisticky,“ dodává Patricia Utermohlen. William, který byl podle své ženy celoživotně až s téměř vědeckou přísností oddaný přesnosti Dürerova stylu se na konci své cesty stal jakýmsi německým abstraktním expresionistou.

Zázrak v domově důchodců. Péče o koťata zlepšila zdraví i paměť seniorů, překážkou…

Po posledním autoportrétu v roce 2000 William Utermohlen tvořit přestal. „I v době, kdy začínal být nemocný, kreslil prostě pořád – každou minutu dne. Podle mě zemřel v roce 2000, protože už nemohl kreslit. Ve skutečnosti zemřel v roce 2007, ale tehdy už to nebyl on,“ dodává Patricia Utermohlen.

Autoportréty Williama Utermohlena do detailu vykreslují ničivé účinky Alzheimerovy choroby – fragmentace a rozpouštění sebe sama. Statečný umělec se pokusil nakreslit Alzheimerovu nemoc zevnitř. Jeho hrdinská snaha o zachování vlastní identity je mrazivým pohledem do tváře strašákovi, proti kterému zatím neumíme bojovat.

Alzheimerova choroba je spouštěčem více než poloviny případů demence. V České republice – podle posledních statistik z roku 2014 – trpí touto nevyléčitelnou nemocí přibližně 153 tisíc lidí. Pokud se nepodaří najít lék, mohl by se počet pacientů v příštích třiceti letech až ztrojnásobit.

Zázrak v domově důchodců. Péče o koťata zlepšila zdraví i paměť seniorů, překážkou…
Adolf Hitler chtěl být umělcem, ale jeho 35 obrazů dokazuje, že to byla marná snaha

Radka TypltováColours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější