Zázrak v domově důchodců. Péče o koťata zlepšila zdraví i paměť seniorů, překážkou nebyl ani Alzheimer | Reflex.cz
nahoru

Zázrak v domově důchodců. Péče o koťata zlepšila zdraví i paměť seniorů, překážkou nebyl ani Alzheimer

Johana Kudrnová6. března 2018 • 09:20
Zázrak v domově důchodců. Péče o koťata zlepšila zdraví i paměť seniorů, překážkou nebyl ani Alzheimer
foto: Facebook/Catalina Springs Memory Care

Dům pro seniory v arizonském městě Oro Valley se rozhodl svým klientům zpříjemnit běžné dny nekonvenčním způsobem. Spojil své síly s místním útulkem pro kočky a nechal na seniorech péči o několik dnů stará koťata, která potřebují téměř nepřetržitý dohled. Vzhledem k tomu, že mnoho starých lidí trpících Alzheimerovou chorobou nebo stařeckou demencí potřebuje v podstatě stejně intenzivní péči, se to může zdát jako pošetilý nápad. Forma animoterapie však přinesla skvělé výsledky.

Za minulý rok přijal útulek v oblasti Pima County více než dva tisíce opuštěných koček, mnohé z nich byly staré pouze několik dnů nebo nanejvýš týdnů. Nedostatek personálu a dobrovolníků, kteří by zvířata mohli zachránit, dal zrodit nápadu na spolupráci s místním domovem důchodců.

V domově v Oro Valley začali s několika koťaty. Vybraní senioři je měli na starost po dobu dvou týdnu, po jejichž uplynutí mláďata zesílila natolik, že mohla podstoupit nutná očkování a dále být nabídnuta k adopci. Psychická pohoda seniorů se za tu dobu výrazně zlepšila.

Senioři budou mít digitální mazlíčky. Zavolají pomoc, připomenou prášky, zachrání život

Návrat vzpomínek

Greg More trpící Alzheimerovou i Parkinsonovou chorobou dříve například s okolím zcela odmítal komunikovat. Na jakýkoliv podnět personálu reagoval podrážděně. Po pár dnech sbližování se s přiděleným kotětem začal mluvit. „Je čas se jít projít“, říkal mu a pravidelně jej bral na procházku do zahrady.

Podle ředitelky domova Rebeccy Hamiltonové pomáhá kontakt se zvířaty seniorům vzpomenout si na dětství a na mládí. Thelma Bradfieldová si tak během času stráveného s kotětem začala například vybavovat svůj život na rodné farmě. „Měli jsme devatenáct koček. Všechny jsme je krmili ve stodole. Přesně poznám, kdy chce tahle malá napít.“

Animoterapie pro děti i seniory je čím dál populárnější po celém světě. Zatímco v Česku se ústavy, rehabilitační centra a domovy důchodců zaměřují především na canisterapii (terapie se psy), ve Spojených státech zkoušejí i exotická zvířata. V Salt Lake City se tak místní senioři mohou třeba těšit s klokanem rudým, který se jmenuje Theodore.

Ku Klux Klan na kolotoči, Lennon v Indii a dalších 25 fotografií, které jste nikdy…
Revoluční předávání Oscarů: Vyhrál film, politika šla konečně stranou
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější