nahoru

Zázrak v domově důchodců. Péče o koťata zlepšila zdraví i paměť seniorů, překážkou nebyl ani Alzheimer

Johana Kudrnová6. března 2018 • 09:20
Zázrak v domově důchodců. Péče o koťata zlepšila zdraví i paměť seniorů, překážkou nebyl ani Alzheimer
foto: Facebook/Catalina Springs Memory Care

Dům pro seniory v arizonském městě Oro Valley se rozhodl svým klientům zpříjemnit běžné dny nekonvenčním způsobem. Spojil své síly s místním útulkem pro kočky a nechal na seniorech péči o několik dnů stará koťata, která potřebují téměř nepřetržitý dohled. Vzhledem k tomu, že mnoho starých lidí trpících Alzheimerovou chorobou nebo stařeckou demencí potřebuje v podstatě stejně intenzivní péči, se to může zdát jako pošetilý nápad. Forma animoterapie však přinesla skvělé výsledky.

Za minulý rok přijal útulek v oblasti Pima County více než dva tisíce opuštěných koček, mnohé z nich byly staré pouze několik dnů nebo nanejvýš týdnů. Nedostatek personálu a dobrovolníků, kteří by zvířata mohli zachránit, dal zrodit nápadu na spolupráci s místním domovem důchodců.

V domově v Oro Valley začali s několika koťaty. Vybraní senioři je měli na starost po dobu dvou týdnu, po jejichž uplynutí mláďata zesílila natolik, že mohla podstoupit nutná očkování a dále být nabídnuta k adopci. Psychická pohoda seniorů se za tu dobu výrazně zlepšila.

Návrat vzpomínek

Greg More trpící Alzheimerovou i Parkinsonovou chorobou dříve například s okolím zcela odmítal komunikovat. Na jakýkoliv podnět personálu reagoval podrážděně. Po pár dnech sbližování se s přiděleným kotětem začal mluvit. „Je čas se jít projít“, říkal mu a pravidelně jej bral na procházku do zahrady.

Podle ředitelky domova Rebeccy Hamiltonové pomáhá kontakt se zvířaty seniorům vzpomenout si na dětství a na mládí. Thelma Bradfieldová si tak během času stráveného s kotětem začala například vybavovat svůj život na rodné farmě. „Měli jsme devatenáct koček. Všechny jsme je krmili ve stodole. Přesně poznám, kdy chce tahle malá napít.“

Animoterapie pro děti i seniory je čím dál populárnější po celém světě. Zatímco v Česku se ústavy, rehabilitační centra a domovy důchodců zaměřují především na canisterapii (terapie se psy), ve Spojených státech zkoušejí i exotická zvířata. V Salt Lake City se tak místní senioři mohou třeba těšit s klokanem rudým, který se jmenuje Theodore.

Diskuse ke článku