Spektakulární podívaná: Pantheon každoročně zasypou tisíce okvětních plátků růží. Můžete být u toho! | Reflex.cz
nahoru

Spektakulární podívaná: Pantheon každoročně zasypou tisíce okvětních plátků růží. Můžete být u toho!

Radka Typltová14. června 2019 • 09:56
Spektakulární podívaná: Pantheon každoročně zasypou tisíce okvětních plátků růží. Můžete být u toho!
foto: blog.ecoarttravel.com

Slavnost, která se koná v den svatodušních svátků, tzv. Letnic, přemění magický chrám s „božím okem“ na mrak romantiky. Velkolepá tradice připomíná zázrak sestupu Ducha svatého na Ježíšovy učedníky, k němuž došlo padesát dní po Kristově smrti a zmrtvýchvstání. Sprcha růžových lístků padá z vrcholku kupole každoročně od roku 1995. Nepotřebujete žádné vstupenky, jen pevné nervy do fronty. Dovnitř se totiž kvůli bezpečnosti vejde maximálně 800 lidí.

V neděli 9. června těsně po mši tucet hasičů začalo z otvoru ve střeše římského Pantheonu zvaného okulus sypat kvanta okvětních plátků růží, konkrétně 24 kilogramů. Z výšky 43 metrů se rudý déšť snášel na užaslé věřící i turisty. Ceremonie, která má kořeny už v počátku křesťanství, byla obnovena v roce 1995.

Je to skutečně magické představení. Z kruhového otvoru o průměru 9 metrů, kterým do baziliky proudí světlo a teplo, se vstříc fascinovanému davu snáší plátky růží. Husí kůže i úsměvy. A pak nespoutaná radost, hlavně těch, kteří se osmělí jako první – dětí. V koberci rudých lístků poskakují, válejí se, hází je po sobě, dělají andělíčky…

Alois Alzheimer objevil nemoc, která tehdy nikoho nezajímala. Dnes jí trpí 7 milionů lidí

Tradice červené

Růže symbolizují Ducha svatého i krev, která skanula z Kristova těla po ukřižování, které předcházelo vykoupení lidstva. Kupodivu nijak nesouvisejí s Pannou Marií, jejímž symbolem je v křesťanské tradici růže bílá. V Římě si ale můžete užít i „bílé růžové sněžení“. V bazilice Santa Maria Maggiore (Panny Marie Sněžné) každoročně 5. srpna padá „z nebe“ záplava bílých okvětních lístků jako vzpomínka na zázračné sněžení, které označovalo místo, kde na pokyn Panny Marie ze sna papeže Liberia měla ve 4. století vyrůst bazilika. Ta stojí dodnes. Pantheon je ale ještě starší. Starověký kruhový chrám byl vystavěn mezi lety 114 a 118.

Liturgickou barvou Letnic je každopádně červená. Svůj podíl na tom má mimo jiné i purpurové barvivo, kterým byla kdysi barvena slavnostní roucha. Rudé byly podle tradice i ohnivé jazyky, kterými Duch svatý „olízl“ apoštoly. Letnice se slaví padesátý den po Božím hodu Velikonočním. V minulosti se oslavy kryly s koncem sklizně. Protože Velikonoce jsou pohyblivými svátky, mění se i datum oslavy Letnic. Jinak se vypočítává v západní a jinak ve východní církvi.

Příště budou v Pantheonu „pršet růže“ 31. května 2020. Do chrámu se začíná pouštět v 9 hodin. Pokud si ale chcete zajistit místo, musíte přijít už o několik hodin dříve.

A jak vypadá celá akce očima hasiče se můžete podívat tady:

Velikonoce a co o nich nevíte. Proč říkáme Hody, hody, doprovody? A jak se také říká …
Úžasné malby na stropech kostelů v Římě
Daniel Baret 4. listopadu 2015 • 12:08

Úžasné malby na stropech kostelů v Římě

Radka TypltováMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější