Na svádění reagují ženy lépe s plným žaludkem, tvrdí vědci. Nejvíc funguje sladké | Reflex.cz
nahoru

Na svádění reagují ženy lépe s plným žaludkem, tvrdí vědci. Nejvíc funguje sladké

Radka Typltová11. června 2019 • 16:22
Při svádění ženy nepodceňujte moc dezertu
Při svádění ženy nepodceňujte moc dezertu
• foto: 
Pixabay

Láska prochází nejen pánským žaludkem. Dobře najedená žena je milostným návrhům mnohem nakloněnější. A pokud jí naservírujete něco sladkého, bude k vašim romantickým impulsům ještě vnímavější – prokázala studie.

Výzkum vedený vědkyní Chen Wang z Massachusetts naznačuje, že sladká chuť romantiku dokáže značně umocnit. A to ještě před vytvořením vztahu. Hlavní vědkyně nadnárodní farmaceutické společnosti AbbVie v roce 2018 se svým týmem studovala dopad sladké chuti na vnímání slov ze sémantického hlediska.

Vycházeli přitom z předchozího výzkumu, ve kterém účastníci, kteří požili sladké, mnohem pozitivněji hodnotili tváře cizinců a považovali je za méně ohrožující. Sladká chuť evokuje příjemnost, vstřícnost a prosociální chování. Wang a Chen navíc zjistili, že mozek účastníků studie, kterým bylo podáno něco sladkého, zpracovával romantická slova rychleji než ta bez romantického podtextu. Sladkost na druhou je navíc podle vědců obousměrná. Romantické emoce činí sladkou chuť ještě sladší.

Na Maltu jezdí víc a víc turistů: 10 věcí, které byste o ní měli určitě vědět

Nepotřebujete ani creme brulée nebo kvalitní čokoládu s vysokým obsahem kakaa. Pokusným králíkům ve výzkumu vedeném doktorkou Dongning Ren z nizozemské Tilburgské univerzity navozovali vědci „sladký rauš“ čtyřmi minisušenkami Oreo, Fantou, Spritem a 7Up. Kontrolní podmínky pak jistilo šest lupínků Lays s octem a solí a destilovaná voda. Vědci tedy schválně použili pochutiny a nápoje, které nejsou zrovna stereotypně spojeny s romantikou.

Dle jejich zjištění účastníci studie hodnotili hypotetický vztah (na rozdíl od existujícího) mnohem příznivěji, když při tom zažívali sladkou chuť. Zároveň bylo dokázáno, že sladká chuť podporuje větší zájem o zahájení vztahu s potenciálním partnerem. Zvyšuje totiž hladinu dopaminu, který je „klíčovým biologickým substrátem vášnivé lásky“.

Ojedinělá série fotografií Lidic: 30. léta, nacistický masakr a doba po tragédii

Ve studii nazvané Appetite (Chuť) vědkyně Alice V. Ely z katedry psychologie z Drexel University v Philadelphii zkoumala odezvu na romantické podněty u těch, kteří někdy drželi dietu. Spolu s kolektivem vědců porovnávala na základě vyšetření z magnetické rezonance aktivitu mozku u skupiny dietářů a standardních jedlíků během jídla i nalačno. Ti, kteří někdy drželi dietu, vykazovali při jídle zvýšenou odezvu v částech mozku souvisejících s odměnou. Zároveň jsou náchylnější ke zvýšení tělesné hmotnosti v budoucnu.

Vědci předpokládali, že ti, kteří v minulosti drželi dietu, jsou obecně citliví na podněty související s odměnou. Oběma skupinám předložili sbírku romantických snímků spolu s neutrálními podněty. Po jídle se dietářům ve větší míře aktivovala centra spojená s vnímáním a cíleným chováním. Když byli nalačno, reagoval na romantiku jejich mozek spíše ve vyšších frontálních oblastech, po jídle pak spíše ve střední spánkové oblasti. Podobně jako na romantiku reagovali pak na obrázky velmi chutných jídel.

Tento výzkum je v souladu s dalšími podobnými, které poukazují na překrývání mozkových reakcí na sex, drogy a jídlo. Nepodceňujte tedy moc jídla. A hlavně nezapomeňte na dezert!

Facebook je zlo, fotky dětí se prodávají do porna a rodiče o nebezpečích neví, je tu…
Dokonalé umění miniatury, které vás zmate. Podívejte se na geniální díla, která se…

Radka Typltová


Klíčová slova: věda, výzkum, jídlo, sex, zajímavosti


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější