nahoru

Zkapalňování nebožtíků by mohlo nahradit kremaci. Ve státě Washington bude již brzy legální

Jakub Čížek, živě.cz 2. června 2019 • 17:00
Takhle vypadá jedno ze zařízení na zkapalňování nebožtíků. Toto je od firmy Hilton's AquaGreen Dispositions.
Takhle vypadá jedno ze zařízení na zkapalňování nebožtíků. Toto je od firmy Hilton's AquaGreen Dispositions.
• foto: 
Facebook

Washingtonský guvernér Jay Inslee podepsal zákon, který na severozápadě USA legalizuje nové techniky pohřbívání lidských ostatků – kompostování nebo třeba alkalickou hydrolýzu. Zákon plně vstoupí v platnost na jaře příštího roku a dá šanci firmám, které se takovým řešením zabývají.

Mezi takové společnosti patří například pohřební startup Recompose, který chce nabídnout proměnu nebožtíků na hmotu podobnou zahradnickému substrátu. Tedy v podstatě na hlínu plnou živin, kterou použijete třeba k zasazení stromu. Nový zákon umožní i rozklad ostatků pomocí alkalické hydrolýzy, která je stále populárnější. Tělo je v takovém případě umístěno do tlakové nádoby s vodou a hydroxidem draselným. Poté se zvýší teplota na 160 °C, avšak tlak zamezí tomu, aby došlo k varu. Během několika hodin chemický mix rozloží všechny měkké tkáně, které se promění v zelenohnědou neškodnou tekutinu bohatou na živiny.

O historii této metody i o tom, proč by mohla do budoucna nahradit kremaci, se dozvíte v článku na webu Živě.cz >>>

Jakub Čížek, živě.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.