Pivní verze Jurského parku: Izraelští vědci uvařili pivo z kvasnic egyptského pivovaru starého 5 tisíc let | Reflex.cz
nahoru

Pivní verze Jurského parku: Izraelští vědci uvařili pivo z kvasnic egyptského pivovaru starého 5 tisíc let

Tereza Stonišová29. května 2019 • 18:00
Tým izraelských vědců ochutnává své prehistorické pivo.
Tým izraelských vědců ochutnává své prehistorické pivo.
• foto: 
Profimedia

Ve středu odpoledne pozvedl tým izraelských vědců sklenice piva, které se díky jejich dlouhodobému úsilí podařilo uvařit. Jedná se o kvašený nápoj vyrobený z kvasnic, které byly oživeny z pět tisíc let starých hliněných nádob. Izraelci tak zřejmě trumfli kolegy z Austrálie, kteří se loni pustili do podobného projektu. Jejich kvasnice však byly mladší.

Archeologové a mikrobiologové z Izraelského památkového ústavu spolu s odborníky ze čtyř izraelských univerzit vytvořili unikátní a rozsáhlou studii týkající se pivovarských kvasnic, které zůstaly v malém množství uchyceny ve starověkých hliněných nádobách. Tyto hliněné nádoby byly staré 3 až 4 tisíce let, některé i více. Části těchto nádob byly nalezeny v centrech starobylých měst a provincií: v Judeji, dále pak na hranici s Egyptem a v oblasti, kde se pohyboval národ Pelištejců (známých také jako Filištínů), tedy na jihu země.

Archeologové našli „britského Tutanchamona“, v 7. století pohřbeného bratra krále…

Podle agentury AP, která zprávu přinesla, si izraelský tým pivo vychvaluje. Jde o výsledek takzvané experimentální archeologie, která měla propojit historii v podobě fragmentů oživených kvasnic s oblíbeným zlatavým nápojem. A jaký je nejdůležitější poznatek z výzkumu? „Kvasnice jsou mimořádně odolné vůči času. Lze je oživit i po velmi dlouhé době,“ řekl agentuře AP mikrobiolog Michael Klutstein z Hebrejské univerzity. „V současnosti jsme schopní zachránit všechny živé organismy žijící v nanopórech a nechat je obživnout a dále zkoumat jejich složení a strukturu,“ dodává Klutstein.

Pivo bylo v dávné historii poměrně populární

Relativně běžným nápojem bylo pivo mimo jiné i pro starověký Egypt, ale i pro Mezopotámii. Staré texty nalezené v Egyptě se zmiňují i o různých druzích piva, byť jde zřejmě jen o „laické“ pojmenování jako „přátelské pivo“ nebo „železné pivo“. Kvasnice pocházejí z téměř dvou tuctů keramických nádob, které archeologové sesbírali doslova z celé země. Největší podíl sice pochází z Judeje a z izraelsko-egyptské hranice, některé z nich ale pocházejí i z výkopu z centrální části Tel Avivu. Nejstarší hliněná nádoba s fragmenty kvasnic pochází z jihu země nedaleko Pásma Gazy. V těch místech totiž před pěti tisíci lety stával pivovar, kde Egypťané vařili pivo. Právě v jeho okolí byly nalezeny vůbec nejstarší hliněné nádoby, které jsou až 5 tisíc let staré. Další obdobně staré nádoby pak pocházely z perského období a byly objeveny v jižní části Jeruzaléma.

„V Jurském parku požírali vědce dinosauři. Teď naopak my popíjíme dinosaura,“ řekl AP jeden ze členů výzkumné skupiny, archeolog Aren Maeir. Ten pomáhal odhalit vesnici Tel es-Safi, známou také jako biblický Gath, kde Pelištejci hostili své návštěvníky právě pivem. Jeho přirovnání k Jurskému parku svědčí o velkém nadšení a radosti vědců z úspěšné realizace jejich cílů. Maeir dodává, že uvedený postup – tedy oživení velmi starých mikroorganismů – může otevírat cestu nejen k vaření piva, ale i k dalším pokusům.

Pivo, které vědci uvařili, je svrchně kvašené, jedná se o takzvaný ale. Pivo mělo karamelovou barvu, velmi unikátní a poněkud divokou vůni a hutnou krémovitou pěnu. Při jeho výrobě byly použity nikoliv starověké, nýbrž moderní postupy. Příště se vědci pokusí kvasnice využít k vytvoření várky, která by využívala dobové, tedy starověké, postupy vaření, a to včetně ingrediencí.

Pompeje vydaly další poklad: 2000 let starý fast food, kde jedli chudí
Fotografka fotila zákulisí porna: Z takových úhlů těla ve filmech pro dospělé neuvidíteKlíčová slova: pivo, historie, Izrael, Egypt, vědci


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější