
Tehdy v roce 2003 probíhala výstavba místní komunikace, kterou prováděli dělníci nedaleko anglické vesničky Prittlewell. Stavaři tenkrát objev nahlásili archeologickému dozoru k dalšímu zkoumání. Ten rozhodl, že může jít o významný nález, a přizval tým expertů. Od roku 2003 probíhaly výzkumy a analýzy, co je obsahem hrobky, jak je stará a kdo je v ní pohřben. Po patnácti letech vědci zveřejnili výsledek svého výzkumu: Jedná se o nejstarší knížecí křesťanskou anglosaskou hrobku nalezenou na území Velké Británie. Leží v ní bratr anglosaského krále.
Bohatý pohřeb ve velkém stylu
Archeologové usuzují na identitu pohřbeného z fragmentů zubů, které se v hrobce dochovaly. Pohřbený se zřejmě jmenoval Seaxa, bratr Saeberta, anglosaského vladaře. Princ Seaxa žil v Anglii na přelomu 6. a 7. století a jeho pohřebiště se díky unikátnímu objevu stalo synonymem pro vůbec první křesťanský královský pohřeb. Britská odborná veřejnost se shoduje, že jde o zcela unikátní objev. Význam tohoto nálezu přirovnávají archeologové k objevu z roku 1922, kdy archeologové odhalili hrobku faraona Tutanchamona.
Hrobka byla dlouhá asi 4 metry a zhruba 1,5 metru hluboká. V hrobce se nacházely různé předměty, například zřejmě nejstarší malba na dřevu z anglosaského období, tedy cca 1400 let stará. V hrobce se našly také fragmenty hudebního nástroje – dřevěné lyry, dále pohár (zřejmě na víno) pocházející pravděpodobně ze Sýrie. „Je to hodně bohatý pohřeb. Je to gesto, teatrální sdělení o dotyčné rodině, o pohřbené osobě,“ řekl agentuře AP jeden z vědců. „Myslím, že je to naše Tutanchamonova hrobka,“ řekla Sophie Jacksonová, výzkumná ředitelka londýnského archeologického muzea.
Nalezené předměty nezůstanou pod zámkem. Ode dneška jsou k vidění v muzeu v Southendu, které se nachází asi 60 kilometrů od Londýna. Očekává se, že o předměty bude velký zájem.