Kde leží nejstarší studna v Evropě? Našli ji ve východních Čechách pod dálnicí | Reflex.cz
nahoru

Kde leží nejstarší studna v Evropě? Našli ji ve východních Čechách pod dálnicí

Jan Zeman, ABC.cz27. ledna 2019 • 14:20
Nejstarší dochovaná studna v Evropě se nachází ve východních Čechách
• video: 
Archeocentrum Olomouc

Nejstarší dochovaná studna v Evropě se nachází ve východních Čechách. Současně se jedná o úplně nejstarší datovanou dřevěnou architekturu v Evropě!

Studnu objevili začátkem ledna archeologové pracující na záchranném výzkumu pod stavbou budoucí dálnice D35 na katastrálním území Ostrov. Čtvercová studna je drážkové konstrukce. Její rohové kůly byly ze dřeva dubu pokáceného během zimy konce roku 5259 nebo začátku roku 5258 př. n. l. Stěny studny pak tvořily ploché dubové fošny hladce opracované kostěnými a kamennými nástroji prvních zemědělců mladší doby kamenné, neolitu.

Za nezvykle přesnou dataci nálezu vděčíme dendrochronologii – metodě určení stáří dochovaného dřeva podle letokruhů, které u stromů fungují podobně jako otisky lidských prstů, nikdy nejsou stejné. Porovnáním hustoty a počtu letokruhů lze přitom zjistit nejenom stáří, ale i roční období, kdy byl strom pokácen.

 Fotogalerii z nálezu studny najdete na webu Abicko.cz >>>

Devadesátník Jindra Hojer láme rekordy. Na internetu vybral téměř čtvrt milionu na svou…
Takhle se stylově uklízí sníh. Video, jak ho Rakušané odřezávají ze střechy pilou, baví…


Jan Zeman, ABC.czVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější