První zanikne Děčín a Břeclav, Jihlava bude hlavním městem. Tak by vypadala biblická potopa Česka | Reflex.cz
nahoru

První zanikne Děčín a Břeclav, Jihlava bude hlavním městem. Tak by vypadala biblická potopa Česka

Jakub Čížek, zive.cz19. dubna 2019 • 10:00
První zanikne Děčín a Břeclav, Jihlava bude hlavním městem. Tak by vypadala biblická potopa Česka
foto: zive.cz, Jakub Čížek

České úřady začaly v posledních letech větší měrou uvolňovat svoje data pod svobodnou licencí. Nejsou samozřejmě prvními svého druhu. K těm nejosvícenějším v tomto směru už desetiletí patří Spojené státy americké, jejichž federální instituce nabízejí zcela zdarma terabajty informací. A to nejen pro své vlastní daňové poplatníky, ale pro kohokoliv na celém světě s vírou, že široká dostupnost vědění prospěje společnosti jako celku.

Díky tomuto přístupu dnes můžeme zcela zdarma používat GPS, stahovat fotky z unikátních archivů NASA, anebo si třeba skrze webovou aplikaci EarthExplorer americké geologické agentury USGS stáhnout nejrůznější satelitní údaje pro libovolné místo na Zemi.

Dnes si pomocí otevřených dat vytvoříme biblickou potopu, díky které naše nížiny zalijí od Děčína a Ostravy chladné vody Severního moře a Baltu a z jihovýchodu pak rozvodněná Dunaj a Černé moře. Novým hlavním městem Českého souostroví se nejspíše stane vysoko položená Jihlava, jejíž obyvatelé budou na letní odpočinek vyrážet na pobřeží Maďarského moře, které při severozápadním okraji v místech někdejšího Brna vytvoří desítky romantických zátočin a ostrovů jako na Jadranu.

Přes svoji zeměpisnou šířku bude tato oblast díky relativně mělkému moři příhodnou destinací pro tisíce oblázkových pláží a nových hotelových rezortů.

Zkáza Jaromíra Soukupa. Bizarního moderátora jeho velikášství zničí

Počátek

V neděli 14. dubna 2019 podvečer začalo pršet. Nebyla to však ledajaká jarní přeháňka, když se totiž Češi druhý den ráno probudili, hřenskými soutěskami se skrze kaňon Labe valila do republiky povodňová vlna.

Dopoledne stoupla po záhadném dešti hladina světových oceánů už o 150 metrů. V korytu Labe při ústí do Německa vzniká jezero s hloubkou okolo 20 metrů a na jihovýchodním okraji země se do okolí začínají pomalu rozlévat také vody Moravy. Slováci evakuují Bratislavu.

Okolo oběda se postupně odmlčuje okolní civilizace. Voda stoupla o dalších 50 metrů a v Polabí se rozlévá České jezero s maximální hloubkou 70 metrů. Pražané mají poslední minuty na evakuaci.

A co když přidáme vody ještě víc? Dočtěte si článek na zive.cz >>>

Moře stoupá nejrychleji za posledních 2800 let. Takže tady je 5 vizí pro moderní plaváčky
Vaše vláda končí 15. dubna. Pražský hrad přepadla „noční hlídka“ Hry o trůny

Jakub Čížek, zive.cz


Klíčová slova: mapa, potopa, záplavy, Jihlava, Bible


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,800
23,050
29,240
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější