Svaté schody: Vatikán zpřístupnil schody, po kterých stoupal Ježíš | Reflex.cz
nahoru

Ojedinělý zážitek: Lidé mohou po 300 letech na mramorové schody, po kterých stoupal zbičovaný Ježíš

Daniel Baret14. dubna 2019 • 11:44
Ojedinělý zážitek: Lidé mohou po 300 letech na mramorové schody, po kterých stoupal zbičovaný Ježíš
foto: scala-santa.com

Pouze po kolenou a s návlekem na botách mohou po dlouhých 300 letech zdolat návštěvníci mramorové „Svaté schody“ vedoucí k soukromé kapli papežů na náměstí Piazza di San Giovanni Laterano v Římě. Tento ojedinělý zážitek umožní Vatikán pouze od 11. dubna do 9. června. 28 mramorových schodů má pocházet z pevnosti Antonia v Jeruzalémě. Právě po nich měl podle legendy stoupat zbičovaný, zkrvavený a trním korunovaný Ježíš Kristus k Soudnímu stolci Piláta Pontského, který ho odsoudil k ukřižování.

Podle katolické církve nechala „Svaté schody“ do Říma přivézt ve 4. století matka císaře Konstantina, císařovna Helena. Otvory ve schodech, pokryté bronzem, mají označovat stopy Kristovy krve, které zde zanechaly jeho nohy, když po těchto schodech stoupal. Zbožní lidé po nich stoupají v modlitbách a jen po kolenou. Není po nich dovoleno normálně chodit.

Po dlouhých 300 letech teď bylo ze schodů odstraněno dřevěné obložení. To tam bylo instalováno z toho důvodu, aby se neponičily. Říká se také, že je to „schodiště vedoucí do nebe“ a jedná se o jedno z nejposvátnějších římských katolických míst vůbec. Přesto není mezi turisty až tolik známé.

Poslední velký rozhovor Miloše Formana: Když přijdu v Čechách do hospody, tak vím, o…

Soukromá kaple papežů

Do 9. června tak mají návštěvníci možnost osahat si tyto mramorové schody, které byly předtím schovány pod dřevem. Stalo se tak po důkladné rekonstrukci. Odborníci z Vatikánských muzeí také pracovali na obnově místních fresek ze 16. století, které lemují schodiště. Restaurátorské práce, které probíhají už více než deset let, byly z velké části financovány americkou nadací Getty Foundation.

V budově, ve které se „Svaté schody“ dnes nacházejí, byla kdysi i soukromá kaple papežů. Dům byl postaven na náměstí Piazza di San Giovanni Laterano v roce 1589 podle návrhu architekta Dominika Fontany.

Návštěva schodů není zpoplatněna, ale do papežské kaple Sancta Sanctorum stojí vstupenka 3,50 euro. Návštěvní hodiny jsou od 9:30 do 12:40 dopoledne a pak od 15:00 do 17:10 odpoledne.

Kdo může před papežem nosit bílou? 10 věcí, které jste nevěděli o svatém stolci
Představitelka Brienne z Tarthu ze Hry o trůny o své poslední scéně: Brečela jsem pak v…

Daniel BaretColours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější