Hoax působící jako dětská sebevražedná výzva děsí Británii a USA. Odborníci bijí na poplach | Reflex.cz
nahoru

Hoax působící jako dětská sebevražedná výzva děsí Británii a USA. Odborníci bijí na poplach

Johana Kudrnová1. března 2019 • 17:20
Momo
Momo
• foto: 
Twitter

Velkou Británií a nově také Spojenými státy se rychlostí blesku šíří poplašná zpráva varující rodiče před sebevražednou výzvou „Momo“, jejímž cílem mají být děti. Děsivě vypadající japonská loutka s vypoulenýma očima zaplavila nejen sociální sítě, ale také regionální a národní média. Podle policie neexistují důkazy, že by se jednalo o skutečnou hrozbu. Upozorňují naopak, že média by zprávu měla okamžitě přestat šířit. Dětské kolektivy totiž kvůli hoaxu skutečně zachvacuje panika.

Fenomén Momo se má k dětem dostávat přes reklamy zobrazující se během hraní her na mobilech nebo sledování pohádky o prasátku Pepovi na YouTube. Neznámá postava má s dětmi začít komunikovat přes aplikaci WhatsApp a postupně je začít navádět k sebepoškozování nebo dokonce k sebevraždě.

Britské školy nyní po více než týdnu, kdy se z hoaxu stal celonárodní fenomén, začaly obesílat rodiče dětí s žádostí, aby tuto falešnou informaci nikde nešířili. Neopodstatněná panika se totiž z rodičů začala přenášet na děti.

Momo Kim Kardashian

Odborníci upozorňují, že z falešné zprávy by se mohlo stát sebenaplňující se proroctví a některé z vystrašených dětí by si skutečně mohlo ublížit. Součástí informace je také tvrzení, že v Rusku se prostřednictvím výzvy Momo zabilo už 130 teenagerů. Rodiče si podle pověřenkyně v oblasti péče o děti v Anglii Anne Longfieldové mají s dětmi otevřeně promluvit. Dospívající totiž mnohdy daleko lépe rozeznají, co je skutečná hrozba a co si na ni na internetu pouze hraje.

Poplach v Británii zhoršila bulvární média, která v posledních dnech původní články o fenoménu mazala nebo je značně upravovala. Mezi celebrity, které hoax na sociálních sítích šířily, byla také Kim Kardashian. Přispěla tak k tomu, že se falešná zpráva začala bleskově šířit také ve Spojených státech.

„Odvážná teoložka“: po stopách jednoho hoaxu o zdravotně závadných potravinách
Smrtící prachové bouře: Co způsobilo jednu z nejhorších zemědělských katastrof 20. …
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější