Smrtící prachové bouře: Co způsobilo jednu z nejhorších zemědělských katastrof 20. století? | Reflex.cz
nahoru

Smrtící prachové bouře: Co způsobilo jednu z nejhorších zemědělských katastrof 20. století?

Johana Kudrnová25. února 2019 • 12:20
Smrtící prachové bouře: Co způsobilo jednu z nejhorších zemědělských katastrof 20. století?
foto: Library of Congress

Třicátá léta se do americké historie zapsala především velkou hospodářskou krizí, z jejíchž důsledků, jako byla vysoká nezaměstnanost nebo obecný propad ekonomiky, zemi dostala až druhá světová válka. Zatímco většina lidí si ve spojitosti s krizí vybaví finančníky z Wall Street páchající sebevraždu skákáním z oken, málokdo má představu, jak tato krušná léta prožívali Američané na venkově. A ještě méně lidí ví, že životy mnohých z nich ovlivnily víc než krach na newyorské burze tzv. prachové bouře. Odkud se vzaly a co je způsobilo?

Období prachových bouří trvalo na americkém středozápadě mezi lety 1930–1936. Oblast Velkých planin zasahující také do Kanady se na mnoho let proměnila v neúrodnou pustinu. Intenzivní hluboká orba, která se zde rozšířila v předchozích desetiletích, krajinu zbavila téměř veškerých travin. Ty dokázaly dříve udržet půdu vlhkou i v době sucha.

Neschopnost země zadržet vláhu znamenala v extrémně suchých letech pro tisíce rodin zásadní existenční problém. Na písčitých prériích se najednou nedalo pěstovat vůbec nic. Krajina se zároveň stala kvůli prachovým bouřím jen velmi těžko obyvatelnou.

Kaspická příšera: Smrtící sovětská zbraň, která nepřátelům naháněla obrovský strach

Bouře byly natolik intenzivní, že mnohdy zatemnily slunce. V roce 1934 nabraly takové intenzity, že se z planin rozšířily až na východní pobřeží Spojených států. Bouře dosahovala na výšku dvou mil a na pět hodin naprosto ochromila život v New Yorku a Washingtonu. To, co ale pro obyvatele měst představovalo kuriozitu, znamenalo pro farmáře a jejich rodiny smrtelné nebezpečí.

Kvůli dlouhodobému vdechování drobných částeček prachu onemocněly desetitisíce lidí silikózou, kterou normálně trpí pouze horníci a pracovníci v kamenolomech. Osudným se onemocnění stalo pro tisíce novorozenců, malých dětí a starých lidí.

Prachové bouře s sebou nesly také problémy se statickou elektřinou, která ohrožovala lidi cestující v dopravních prostředcích i ty, kteří se volně pohybovali krajinou. Za účelem lepšího uzemnění se za auta uvazovaly silné řetězy.

Nostalgie po životě v SSSR: Nejsou sirky, máslo ani škrob, ale vodka je vždycky!

A jako by to nestačilo, čelily Velké planiny ve stejné době také přemnožení sarančat a zajíců, kteří úspěšně decimovali to, co z už tak bídné úrody zbylo. Mnohé od civilizace odloučené komunity se tak v důsledku pohrom uchylovaly k pověrčivosti – farmáři například ve velkém vybíjeli hady nebo najímali zaříkávače, kteří měli přivolat déšť.

Skutečná pomoc přišla až s Rooseveltovým Novým údělem. Americká vláda začala v polovině 30. let od farmářů vykupovat dobytek nad tržními cenami. Živořící rodiny tak získaly prostředky na nákup surovin, které si v důsledku neúrody nemohly vyprodukovat samy.

Bouře se ve stejném rozsahu již nikdy neobjevily. Vláda investovala velké prostředky na vykoupení rozsáhlých pozemků, kde nechala opětovně vysadit travní porost. Rozsah sociální krize na středozápadě zvěčnil na stranách svého románu Hrozny hněvu slavný spisovatel John Steinbeck.

Těžký Gustav: Největší válečné dělo v dějinách sestrojili nacisté, jeho děsivá síla ale…
Cestovatelský děs: Šestihvězdičkový hotel v Severní Koreji má horší služby než vězení
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,070
29,360
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější