Krása baletu uprostřed trosek aneb Jak tancem pomoci zdevastavané zemi | Reflex.cz
nahoru

Krása baletu uprostřed trosek aneb Jak tancem pomoci zdevastavané zemi

Clara Zangová26. února 2019 • 09:00
Krása baletu uprostřed trosek aneb Jak tancem pomoci zdevastavané zemi
foto: Twitter/Omar Z. Robles

Fotograf Omar Z. Robels dříve fotil celebrity, politiky a sportovce. Pak se rozhodl věnovat taneční fotografii. Z newyorských ulic se však ve své nejnovější sérii rozhodl přesunout do svého rodného Portorika. Tanečníci tam jsou stejně elegantní, ale jejich země je zpustošená četnými hurikány. Prostřednictvím této série dává Robels vědět světu, v jakých kulisách se odehrává život Portoričanů.

Inspirován mimem Marcelem Marceau chtěl fotograf Robels vyprávět příběhy skrze pohyb. Začal proto spolupracovat s tanečníky, nabádal je, aby vyprávěli vlastním tělem na scénách zasazených do městské krajiny.

Jeho poslední série však vznikla na základě silných dojmů po návratu domů, do Portorika. Po osmi letech, kdy se fotograf odstěhoval do New Yorku, spatřil jen torzo své země. Do syrových trosek se rozhodl zasadit jemnou krásu klasického tance. „Místa, v nichž jsem strávil dětství, se stávají městy duchů, která požírají sama sebe. Jak mizí, vytrácí se i naše kolektivní historie,“ dělí se fotograf o své dojmy.

10 nejdražších českých fotografií roku 2018: Akt od Drtikola se prodal za jeden a půl…

„Musíme sledovat, jak se naše země doslova rozpadá na kousky. Není nikdo, kdy by to napravil, Portoričané jsou oběťmi ekonomické a ekologické katastrofy, která je tiše zabíjí,“ vysvětluje dále Robels. Jeho fotografie mají zdůrazňovat rozdíl mezi tanečníky, kteří jsou elegantní za jakýchkoliv podmínek, a Portorikem, které elegantní rozhodně není.

Nejničivější hurikán za 90 let

Hurikány Maria, Irma i Florence v podstatě zdevastovaly zdejší kávový průmysl. Lidé přišli o celé farmy, sotva se vzpamatovali z jednoho tropického cyklonu, už přišel další. Počet obětí hurikánu Maria z loňského září se podle některých odhadů mohl vyšplhat zhruba ke třem tisícům. Přesná čísla však neexistují, vědecký tým z Harvardské univerzity například uvedl rozptyl od 800 do 8500 mrtvých. Šlo o nejsilnější hurikán, který ostrov náležící ke Spojeným státům zasáhl za posledních téměř 90 let.

Mnoho Portoričanů zemřelo až na důsledky hurikánu. Špatná lékařská péče, špinavá voda a výpadky proudu usmrtily například některé pacienty s cukrovkou či sepsí. Po neštěstí opustilo zbídačenou zemi se zdevastovanou infrastrukturou až 8 % obyvatel.

Kaspická příšera: Smrtící sovětská zbraň, která nepřátelům naháněla obrovský strach
Běžný život v Severní Koreji? Podívejte se na 50 vzácných fotografiíKlíčová slova: tanec, balet, Portoriko, hurikán, charita


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
23,060
29,260
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější