Počítače dokážou z lidské tváře vyčíst vzácné genetické poruchy | Reflex.cz
nahoru

Počítače dokážou z lidské tváře vyčíst vzácné genetické poruchy

Karel Kilián - Živě.cz26. ledna 2019 • 13:40
Technologie pro rozpoznávání obličejů
Technologie pro rozpoznávání obličejů
• foto: 
Shutterstock

S technologií rozpoznávání tváře se již dnes můžeme setkávat v chytrých telefonech, kde slouží k ověření uživatele a odemykání zařízení. V našich životech však může v budoucnu hrát podstatně důležitější roli. Tato technologie totiž s pomocí umělé inteligence dokáže zjistit, zda snímaná osoba má, nebo nemá vzácnou genetickou poruchu.

Za technologií, pojmenovanou DeepGestalt, stojí bostonská společnost FDNA. Její algoritmus je již používán předními genetiky na více než 2000 místech ve 130 zemích po celém světě. Studie, publikovaná tento měsíc v časopise Nature Medicine, ukazuje, jak byl algoritmus schopen překonat klinické lékaře při zjišťování onemocnění.

Studie zahrnovala 17 tisíc dětí s více než dvěma stovkami genetických poruch. Dobrých výsledků bylo dosaženo v rozlišování mezi různými podtypy vrozeného genetického onemocnění, označovaného jako Noonanův syndrom. Tuto nevyléčitelnou nemoc dokázala umělá inteligence správně identifikovat v 64 % případů, zatímco kliničtí lékaři pouze ve 20 % případů. 

Více se dočtete v článku na Živě.cz >>>

Modelka Imma: Japonsko pobláznila kráska, která nikdy nežila. Je totiž čistě virtuální
Metalová babička: 97letá přeživší holocaustu, která se stala senzací tvrdé muziky

Karel Kilián - Živě.czVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější