Sportovní zázrak: Fotbalovou reprezentaci válečného Jemenu vedou český a slovenský trenér | Reflex.cz
nahoru

Sportovní zázrak: Fotbalovou reprezentaci válečného Jemenu vedou český a slovenský trenér

Viliam Buchert8. ledna 2019 • 10:40
Sportovní zázrak: Fotbalovou reprezentaci válečného Jemenu vedou český a slovenský trenér
foto: yemenfa.com

V Jemenu na jihu Arabského poloostrova zuří už několik let občanská válka. Zásadně to ovlivnilo i místní sport. Například fotbalová liga se nehraje. Přesto se fotbalová reprezentace Jemenu dostala na Mistrovství Asie, které právě probíhá ve Spojených arabských emirátech. Zajímavé u toho je, že hlavním trenérem Jemenců je Slovák Ján Kocián a jeho asistentem český trenér Miloslav Brožek. Společně s hráči se teď na asijském turnaji pokouší o zázrak.

Fotbal je velmi zvláštním fenoménem také v arabském světě a hraje se i tam, kde by to člověk moc nečekal. Ve válečné Sýrii, v Iráku, v Palestině (všechny tyto týmy jsou také na mistrovství Asie) a také v Jemenu. Válka sice v posledně jmenované zemi neumožňuje organizaci národní ligy, fotbalová reprezentace přesto žije. Je poskládaná z hráčů, kteří hrají v jiných arabských zemích a připravovala se celou dobu v cizině. Finančně jí pomáhají státy Arabského poloostrova.

„Nikdo od nás neočekává zázraky, ale hráči jsou bojovníci a chtějí co nejlépe reprezentovat svoji zemi,“ řekl před několika dny agentuře Reuters český trenér Miloslav Brožek, který předtím působil několik let ve Vlašimi.

10 důležitých voleb roku 2019: Vrátí se Gándhí, zvítězí znovu Netanjahu a kdo bude…

Krátká příprava

Společně se Slovákem Jánem Kociánem ale měli na přípravu týmu pouhých několik týdnů. Nejdříve byli Jemenci na soustředění v Saúdské Arábii a pak v Kataru, kde také sehráli několik přípravných zápasů. Jejich největší hvězdou je záložník Ala Al-Sasí, který hraje za katarský klub Al-Sailíja. Na mistrovství Asie mají Jemenci ve skupině Irák, Írán a Vietman. První zápas byl na programu v pondělí večer s Íránem.

Jak sdělil agentuře Reuters trenér Brožek, někdy mluví s hráči i o válce v jejich zemi, ale většinou se soustředí na fotbal.

Kromě Brožka se na mistrovství Asie představí jako kouč týmu Bahrajnu také další český trenér, kterým je Miroslav Soukup.

Jak se volí ve volbách do Evropského parlamentu? Vybrat jediný lístek a kroužkovat jen…
20 neskutečných optických iluzí aneb Podívejte se pořádně
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější