Irské město utratilo statisíce za leštění klik před královskou návštěvou | Reflex.cz
nahoru

Irské město utratilo statisíce za leštění klik před královskou návštěvou

Martin Mrázek14. prosince 2018 • 18:19
Prince Charles s manželkou Camillou
Prince Charles s manželkou Camillou
• foto: 
www.princeofwales.gov.uk

Neobvyklý skandál zmítá v posledních dnech přístavem Cork na jihu Irska. V rámci příprav na návštěvu prince Charlese a jeho manželky Camilly totiž zdejší samospráva utratila v přepočtu více než 5 milionů korun. Opoziční politici výdaje kritizují a minimálně u některých položek je jasné proč.

11 tisíc eur za úklid kanceláří, 6 tisíc za výměnu lustru v hale, 4 tisíce za vyčištění zábradlí a dalších 6 tisíc eur za leštění mosazných klik. To je jen několik kontroverzních záležitostí v dlouhém výčtu faktur. Rada města si ale za výdaji stojí.

Ve zveřejněném prohlášení tvrdí, že konkrétně kritizované leštění klik bylo naplánované už dlouho dopředu. Celý proces byl prý pouze urychlen právě královskou návštěvou. Jednalo se o 260 mosazných předmětů a cena za čištění je proto dle jejich názoru adekvátní.

Můj brexit, můj milášek! Ve virálním videu hraje britskou premiérku Glum z Pána prstenů

Sídlo zarytých odpůrců britské koruny

„Nemám problém s jejich návštěvou, ale nemohu pochopit tyhle výdaje, když máme velký problém s bezdomovectvím, nekonečné čekací doby v nemocnicích atd.,“ uvedl opoziční radní Thomas Gould. Ten mimo jiné označil výdaje za „šílené“ a poukazuje na to, že jen slavnostní večeře pro 70 lidí stála v přepočtu přes půl milionu korun.

Cork byl v průběhu staletí vždy sídlem zarytých odpůrců britské koruny. Bude proto zajímavé sledovat, zda současný skandál ovlivní nadcházející volby do místních zastupitelstev. Ty Irsko čekají již v květnu příštího roku.

Pozůstatky sovětského impéria: Fotografie tajných základen, které na mapě nenajdete
Exkluzivní odhad: Evropské volby přinesou revoluci. Posílí euroskeptici, velká koalice…
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější