„Ptačí“ jazyk se dostal na seznam UNESCO. Ohrožují jej telefony | Reflex.cz
nahoru

„Ptačí“ jazyk se dostal na seznam UNESCO. Ohrožují jej telefony

Clara Zangová26. září 2018 • 17:33
V tureckém městečku se dorozumívají pomocí pískání
• video: 
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı

Nejrůznější tradice a zvyky jsou celosvětově na ústupu a často je drží při životě jen hrstka posledních nadšenců. Nejinak je tomu i s tureckým „ptačím“ jazykem. Ještě před několika desítkami let se pískáním dorozumívalo poměrně velké množství vesničanů obývajících pobřeží Černého moře. Teď ptačí dorozumívání přežívá v ústech posledních 10 tisíc Turků, a to hlavně kvůli mobilním telefonům. Pod svá křídla je proto vzalo UNESCO.

Jazyk připomínající zpěv ptáka se vyvinul ze zcela praktického důvodu. Členitý a hornatý povrch severního Turecka znemožňoval dorozumívat se slovy. Hulákání přes kopce a údolí by bylo nejen vyčerpávající, ale taky nesrozumitelné. A tak se postupně začal používat pískaný jazyk. Je překvapivé, jak složité větné konstrukce jsou vesničané schopni tvořit, a ještě překvapivější, že si navzájem skutečně rozumějí.

Pískáním spolu lidé stále komunikují ve vesnici Kuskoy (v překladu ptačí vesnice), ale ještě před 50 lety byl jazyk mnohem rozšířenější. Používal se v regionech Trabzon, Rize, Ordu, Artvin a Bayburt. Dnes jej v těchto oblastech používá jen pár ovčáků, kteří navíc znají už pouze několik slov. Ve vesnici Kuskoy začaly snahy o záchranu mizejícího pokladu už v roce 1997. Od té doby místní každoročně pořádají Festival ptačího jazyka. Snaží se ho tak propagovat a zachovat. Před třemi lety byla také zavedena jeho výuka ve školách.

Za pozůstatky slavné civilizace aneb Kam se ztrácejí potomci Mayů
EDUARD FREISLER 3. září 2018 • 12:01

Za pozůstatky slavné civilizace aneb Kam se ztrácejí potomci Mayů

Splněný sen

Loni se rozhodlo UNESCO, že turecký jazyk zařadí na seznam nehmotného kulturního dědictví. Podle organizace je ochrana ptačího jazyka urgentní, jinak by mohl vlivem sociálních a technologických změn vymizet úplně. Turecký ministr zahraničí Numan Kurtulmuş přivítal rozhodnutí UNESCO s radostí. Na Twitteru blahopřál svým druhům z černomořského pobřeží, že se jim podařilo tuto tradici zachovat. Předseda Kulturní asociace pro ptačí jazyk Seref Kocek se nechal slyšet, že pro obyvatele vesnice Kuskoy je rozhodnutí UNESCO splněným snem.

Organizace ale varuje, že i přes všechny snahy se může jedinečný jazyk vytratit. Pro mladou generaci už není pískání přes kopce tak atraktivní, můžou si jednoduše zavolat. Turci se obávají toho, že z ptačího jazyka se místo praktického a užitečného způsobu komunikace stane spíš volnočasová zábava pro fajnšmekry, jak se to ostatně s tradicemi často stává.

Turecko není zdaleka jediná země, kde se takový způsob komunikace vyvinul. Skupiny lidí, které žily v podobných geografických podmínkách, dospěly k obdobnému typu jazyka. Je to třeba severoafrické pohoří Atlas, pahorkatiny severního Laosu nebo amazonská pánev v Brazílii.

Naše ponožky v sandálech byly zařazeny na seznam UNESCO jako světové kulturní dědictví
Erdoğanův kult osobnosti aneb Jak překonat Kemala Atatürka
Pavel P. Kopecký 20. srpna 2018 • 13:32

Erdoğanův kult osobnosti aneb Jak překonat Kemala Atatürka
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Srpen 1968 a 1969: Fotograf a režisér Josef Ráž vzpomíná na chvíle, kdy šli Češi proti Čechům
PREMIUM X Evangelium podle Mansona: Pologramotný vůdce sekty, vrah, co nezabíjel, a miláček popkultury
PREMIUM X Proč miluju Dalmácii aneb Malé vyznání velkého českého dovolenkáře středního věku
PREMIUM X Zelený Raoul: Tajemství hradního sklepení aneb Vstup přísně zakázán!
PREMIUM X Tenkrát v Hollywoodu: Příběh Quentina Tarantina a jeho zatím posledního filmu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější