Naše ponožky v sandálech byly zařazeny na seznam UNESCO jako světové kulturní dědictví | Reflex.cz
nahoru

Naše ponožky v sandálech byly zařazeny na seznam UNESCO jako světové kulturní dědictví

Dominik Landsman5. září 2018 • 06:01
Ponožky v sandálech. České kulturní dědictví?
Ponožky v sandálech. České kulturní dědictví?
• foto: 
Profimedia

Ponožky v sandálech jsou našim národním pokladem. Jejich podíl na hrubém domácím produktu byl jenom přes toto léto osm procent, což z ponožek v sandálech dělá nejzásadnější českou komoditu. Co se týče zahraničního obchodu, tak tam jsou ponožky v sandálech ještě důležitější. Vždyť ponožky v sandálech tvoří celých 23 procent celého našeho exportu. Přičteme-li k tomu ještě řízek s chlebem a igelitovou tašku Albert (nebo Lidl), dostaneme se na třicet procent, což z nás dělá v oblasti nošení ponožek v sandálech a pojídání řízku s chlebem světovou velmoc.

Díky mravenčí a poctivé práci českých občanů si naší přednosti a národního pokladu začali všímat už i v zahraničí. Jsou to právě ti obyčejní a prostí lidé, kteří slávu ponožek v sandálech šíří za hranicemi naší republiky v přímořských letoviscích v Chorvatsku, Řecku, ale třeba i Tunisku nebo Egyptě.

„Nejsou to jen úspěšní sportovci, kteří v zahraničí šíří povědomí o České republice. Jsou to i ti obyčejní lidé, kteří nosí ponožky v sandálech anebo pantoflích. Nedávno jsme si na ministerstvu zahraničí dělali průzkum v zahraničí a ptali jsme se lidí na ulici, co vědí o České republice. Někteří zmínili Prahu nebo Havla. Jiní zase Petra Čecha nebo Jaromíra Jágra. Téměř polovina dotázaných však potvrdila, že v České republice mají všichni ponožky v sandálech. To je ohromný úspěch,“ rozplýval se Jan Hamáček, který dočasně řídí ministerstvo zahraničí do doby, než Andrej Babiš přestane potřebovat ČSSD a vyrazí s ní dveře. Hamáček rovněž dodal, že nejpilnější nosiči ponožek v sandálech obdrží na konci roku diplom.

Snížené jízdné pro seniory a studenty: Kdo dárek pro privilegované zaplatí a jak toto…

Národní hrdost

Hlavní ale je, že UNESCO v nejbližší době zařadí ponožky v sandálech na seznam světového kulturního dědictví.

„Cílem seznamu UNESCO je zachovat neopakovatelné a zásadní kulturní, lidské nebo vědomostní bohatství, které je lokálně nějak ohraničeno, pro další generace. Ponožky v sandálech tato kritéria splňují. Je to příkladný důkaz lokálního kulturního cítění a v takovém rozsahu ve světě neopakovatelný. Je třeba, aby se vědělo, že Česká republika je velmocí ponožek v sandálech, a aby tato její přednost byla nejen zachována do budoucna, ale aby jí nemohla být nijak odňata,“ vysvětloval Arthur Briksey, koordinátor seznamu Unesco pro střední Evropu.

V těchto těžkých dobách je pozitivních zpráv jako šafránu a zařazení ponožek v sandálech do seznamu UNESCO tak působí jako zjevení. Vlilo do našich občanů nejen hrdost, ale i zvýšilo národní cítění.

Příručka moderního fotra: Je se projevuje vliv prázdnin na duševní stav rodičů malých dětí

Za co bojovali naši dědové

Lidé se scházejí na veřejných místech, radují se a jedí paštiky.

„Nemůžu tomu uvěřit. To je velký den pro nás všechny. Konečně už bude jenom dobře. Já to vím. Cítím to. Ponožky v sandálech na seznamu UNESCO, to je něco, za co naši dědové bojovali a umírali ve druhé světové válce. Můj táta za komunistů seděl za potulku a pak umřel v uranovém dole, když tam kradl měděné dráty a spadl na něho vozík. Teď ale vím, že se na nás tam shora usmívá a má vztyčený palec,“ usmíval se Bohumil Vrána, který ponožky v sandálech nosí už od puberty a který si zakládá na tom, aby mu za všech okolností z kalhot čouhal kus zadku.

„Tohle je pro tebe, tati,“ dojemně pan Vrána vyslal polibek směrem k nebi a pak se omluvil, že už musí jít, protože mu za chvíli dávají Ordinaci.

Jak se z vašeho hlasu stane obecní zastupitel? Přepočet hlasů na mandáty znevýhodňuje …

Zase jsme to dokázali

Pan Vrána nebyl ve své euforii osamocen. I další Češi slavili.

„Jo, jo. Je to tu. Přišlo to. Nemám slov. Jsem z toho dojatá,“ zalykala se štěstím paní Kateřina Blažková, která chodí do divadla v riflích.

Stovky, tisíce, desetitisíce, statisíce… Celé Česko je na nohou. Na nohou obutých v sandálech a ponožkách. Je to velký den pro malou republiku. Dejme stranou malicherné spory a sváry. Přestaňme alespoň na chvíli rozdělovat společnost na xenofoby a vítače a užívejme si společně tu radost. Malý národ to zase jednou dokázal a změnil svět. Od teď se až na věky věků bude vědět, že Češi nosí do sandálů ponožky.

16 vynálezů: Jak vypadala první podprsenka, kondom nebo ponožky
Senátní volby v kostce: Všechny podstatné informace pro druhé kolo na jednom místě

Dominik Landsman


Klíčová slova: Ponožky, Sandály, UNESCO


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější