Ann Hodgesová: Jediná žena, kterou prokazatelně uhodil meteorit. Srážku přežila, štěstí jí to ale nepřineslo | Reflex.cz
nahoru

Ann Hodgesová: Jediná žena, kterou prokazatelně uhodil meteorit. Srážku přežila, štěstí jí to ale nepřineslo

Clara Zangová19. září 2018 • 14:37
Ann Hodgesová: Jediná žena, kterou prokazatelně uhodil meteorit. Srážku přežila, štěstí jí to ale nepřineslo
foto: Vintag

V průběhu dějin nebylo mnoho lidí, které uhodil meteorit. Důkaz o takovém setkání existuje jen u jednoho případu. Stalo se to v roce 1954. Ann Hodgesová si zrovna užívala odpolední siestu u sebe doma v Alabamě, když kámen o velikosti fotbalového míče proletěl stropem, zlikvidoval rádio a přistál na ženině boku. Vyvázla jen s gigantickou modřinou. Ale v době studené války vyvolal meteorit velké pozdvižení.

Než přistál meteorit v Annině obýváku, lidé z okolí prý viděli zářivě rudé světlo na obloze nebo ohnivou kouli s hnědým kouřem okolo. Když kámen přistál, byl ještě teplý na dotek. Státní geolog dostal za úkol objekt prozkoumat a potvrdil, že se jedná o meteorit. Ne všichni si tím však byli zcela jistí. V Americe vypukla za studené války panika z útoku Sovětů.

Do domu manželů Hodgesových se začali tlačit sousedé, aby se podívali na zhmožděnou Ann. Její muž Eugene musel lidi vystrnadit a Ann byla pro jistotu převezena do nemocnice. Jak vládla v USA paranoia studené války, policie nechala pro jistotu armádu, aby kámen prozkoumala. I armáda potvrdila, že se jedná o vesmírné těleso.

Kandidáti do Senátu v druhém kole: Prezidentští uchazeči, těžké váhy politiky i překvapení

Meteorit příčinou smrti?

Veřejnost rozhodla, že kámen by si měla nechat Ann. I ta s tím souhlasila, věřila, že jí ho seslal bůh. Nemyslela si to však domácí manželů. Zaplatila si právníka. Byla přesvědčená, že jelikož meteorit spadl na její pozemek, patří jí. A z právního hlediska měla pravdu. Domácí Birdie Guy nakonec svolila vzdát se meteoritu výměnou za 500 dolarů. Manželé souhlasili, protože si mysleli, že jim hornina vynese velké peníze.

Už o dva roky později však pár meteorit daroval do místního muzea, kde je dodnes vystaven a nese Annino jméno. V roce 1964, deset let po pádu vesmírného tělesa, se Ann nervově zhroutila a s manželem se od sebe odloučili. Osm let na to Ann zemřela v pouhých 52 letech na selhání ledvin. Její manžel Eugene to přičítal právě meteoritu. Podle současného ředitele muzea, kde se kámen nachází, Ann zničila náhlá pozornost, které se jí dostávalo.

Jedinečné fotografie z paluby Apolla 7 aneb Ještě než člověk přistál na Měsíci
Deníček ilegálního imigranta: Jak jsem se dostal do České republiky a proč chci pryčKlíčová slova: meteorit, USA, studená válka


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Hra kolem úmrtí Karla Gotta a Vlasty Chramostové aneb Dobří mrtví a zlí mrtví
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity
PREMIUM X Zpověď 63leté striptérky jménem Sugar: Lidi se tomu nejdřív chechtají, ale pak se třeba zamyslí
PREMIUM X Milan Tesař: Divoké sny maxipsa Babiše aneb Pekelné reakce na smrt Karla Gotta

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější