nahoru

Největší letadlové lodě světa: Kterým zemím patří?

Jakub Mokříš, abicko.cz 28. července 2018 • 15:06
Největší letadlové lodě světa: Kterým zemím patří?
foto: Wikipedia

Letadlová loď je v případě potřeby schopna přesunout se po moři a fungovat jako nezávislá vojenská základna. Proto jde o jedny z největších lodí, které po mořích plují a mohou nést desítky stíhaček nebo helikoptér. Které velmoci vlastní ty nejgigantičtější, se dozvíte v článku.

Čínská Liaoning

Nebezpečný jedináček

Čínská armáda patří k největším na světě, přesto má pouze jednu letadlovou loď. Původně měla být součástí sovětské flotily, ale s rozpadem Sovětského svazu se tento plán nerealizoval a loď zůstala na Ukrajině. V roce 1998 ji koupila soukromá čínská firma, která ji chtěla předělat na obrovské plovoucí kasino. K tomu nikdy nedošlo a nakonec byl naplněn její původní účel - v roce 2012 se z ní stala letadlová loď s názvem Liaoning. Je vyzbrojena rotačními kulomety, odpalovači raket a plně vybavena pro protiponorkový boj. Výtlak plně naložené Liaoning je 55 000 tun, je poháněna parní turbínou a může být domovem pro až 50 stíhaček nebo helikoptér.

Které další tři státy disponují největšími letadlovými loděmi se dočtete zde >>>

Jakub Mokříš, abicko.cz


Klíčová slova: válka, letadlová loď, loděDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.