nahoru

Vědci objevili v Číně nejstarší otisky stop zvířete. Pocházejí z doby před 551 miliony lety

Daniel Baret9. června 2018 • 18:00
Vědci objevili v Číně nejstarší otisky stop zvířete. Pocházejí z doby před 551 miliony lety
foto: Virginia Tech

Nejstarší otisky stop zvířete byly objeveny v centrální Číně. Identita stvoření je zatím neznámá, ale předpokládá se, že pochází z období, kdy vznikla první suchozemská zvířata. Fosílie se skládá z dvou řad otisků, které představují vůbec nejstarší zatím objevený záznam stop zvířete, které má nohy.

Podle otisků se nedá přesně určit, jestli zvíře mělo nohy dvě nebo více. Stopy se našly v oblasti kaňonu Tři soutěsky poblíž řeky Jang-c’-ťiang. Tato oblast je velmi bohatá na fosílie. Kameny pocházejí z doby před 541až 551 miliony lety.

O objevu čínští vědci informovali veřejnost ve středu v odborném časopisu Science Advances. „Předešlé nejstarší stopy zvířete jsou o 10 milionů let mladší. Toto zvíře bylo pravděpodobně předek včely nebo mnohoštětinatec,“ řekl agentuře AFP spoluautor studie Če Čchen z Čínské akademie věd.

Čínští vědci zkoumají stopy společně s kolegy z Virginia Polytechnic Institute and State University, která je v americkém Blacksburgu.  Klíčová slova: archeologie, vědci, zvíře, ČínaDiskuse ke článku