nahoru

Zajímavý tip na výlet: Nově historickým vlakem na pivo až do pivovaru Velké Popovice

Viliam Buchert8. června 2018 • 11:30
Zajímavý tip na výlet: Nově historickým vlakem na pivo až do pivovaru Velké Popovice
foto: Viliam Buchert a Plzeňský Prazdroj

Jízda speciálními vlaky je u českých turistů velmi oblíbená. Jednou z letních novinek bude po 13 letech obnovení jízdy po železniční vlečce mezi Strančicemi a pivovarem ve Velkých Popovicích. Motorový vláček Českých drah bude vyrážet z Prahy hlavního nádraží a výlet je určen především pro dospělé, protože cílem je návštěva pivovaru.

Cesta, kterou měl Reflex.cz již možnost vyzkoušet, je téměř romantická zejména po železniční vlečce ze Strančic k pivovaru ve Velkých Popovicích. Přestože její rekonstrukci provedl Plzeňský Prazdroj (tomu pivovar v Popovicích patří), je pořád ještě vidět a cítit, že zde vlaky dlouho nejezdily. Jede se pomalu, na nechráněných přechodech dává motoráček hlasitá znamení a přerostlé větve stromů narážejí do oken vagónu. Samotná železniční vlečka je historickou záležitostí, protože k pivovaru byla postavena v letech 1903 až 1905. Na převoz piva se už dávno nepoužívá, ale turistům ještě může dobře posloužit.

Pravidelné vlaky začnou jezdit na této trati opět od 1. července. Jezdit se bude každou neděli z pražského Hlavního nádraží. Jeden vagon je pro 57 lidí a jízdenky se budou dát koupit on-line na stránce www.kozel.cz, nebo na pokladnách Českých drah. Ty slibují, že pokud bude zájem větší, než je přepravní kapacita, přidají další vagóny. Cena je 390 korun a zahrnuje zpáteční jízdenku, prohlídku pivovaru, ochutnávku piva a krátkou školu čepování v místní Kozlovně.

Po příjezdu vlaku k pivovaru musíte počítat s tím, že ke vchodu se dostanete po krátké procházce, která trvá kolem 5 minut a míjí zdejší Pivovarský rybník. Podobně jako v jiných pivovarech je i zde nejlepší pivo ve sklepích, které mohou návštěvníci v rámci prohlídky ochutnat. Muži dávají přednost světlému, ženy spíše černému moku.

Celou novou trasu včetně vlečky, která začne pravidelně fungovat na začátku prázdnin, si ale budete moci vyzkoušet již v sobotu 9. června. Pivovar ve Velkých Popovicích pořádá tradiční Den Kozla, na kterém se kromě prohlídek představí i mnoho umělců. Zvláštní historický vlak vyjede v sobotu z pražského Hlavního nádraží v 9:40.

Obnovenou železniční vlečkou se v minulosti do pivovaru dováželo především uhlí, ječmen, led a bednářské dříví. Z pivovaru odjíždělo v chladírenských vagónech samozřejmě pivo a to například na Slovensko. Zajímavostí bylo v roce 2000 vypravení vlaku plného piva do Mongolska. Po 5,5 kilometru dlouhé vlečce pak poslední vlak projel v roce 2005. Teď byl provoz obnoven kvůli jízdám turistů.Klíčová slova: vlak, cestování, pivoDiskuse ke článku