nahoru

Zdravotní sestřička ukázala, jak neskutečný rozdíl je mezi plícemi kuřáků a nekuřáků

LeT8. května 2018 • 12:50
Zdravotní sestřička ukázala, jak neskutečný rozdíl je mezi plícemi kuřáků a nekuřáků
foto: Foto: ara

Amanda Ellerová, zdravotní sestra ze Severní Karolíny natočila v práci video, na kterém ukázala rozdíl, mezi plícemi kuřáků a nekuřáků. Její příspěvek se stal virálním a na sociální sítích ho sdílelo přes půl milionu uživatelů. Díky tomu o Amandině názorné ukázce nafouknutí plic začala referovat média, a sestřičce se tak podařila informační kampaň, o které se jí na začátku ani nesnilo.

To, že plíce kuřáků jsou tmavší a rozeznatelné od těch zdravých na první pohled, ví už školní děti, které se v rámci prevence kouření tyto informace dozvídají ve škole. Názorná ukázka toho, jak plicní tkáň kuřáku ztrácí elasticitu, ovšem zafungovala i na mnohé dospělé.

Filmová turistika: Udělejte si výlet na místa v Čechách, která znáte z filmů a pohádek

Sestřička Amanda zvolila pro ukázku plíce ženy, která posledních dvacet let kouřila krabičku cigaret denně. Zčernalé plíce se jí nedařilo nafouknout. Výkon se o něco zlepšil po přidání PEP ventilu, ten je používán u pacientů s cystickou fibrózou k uvolňování dýchacích cest. Stejný pokus opakovala s plícemi nekuřáka.

Na to, jak velký rozdíl mezi plícemi kuřáka a nekuřáka to byl, se můžete podívat na videu. 

Lovkyně bojovníků Boko Haram: Z obyčejné vesničanky se stala nigerijská superhrdinka
Luxusní sídlo, na jehož schodech zastřelili módního návrháře. Podívejte se, jak vypadá…

LeT


Klíčová slova: plíce, kuřák, nekuřák


Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,520
21,720
28,560
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější