Aisha Bakari Gombi. Žena, která loví teroristy z Boko Haram | Reflex.cz
nahoru

Lovkyně bojovníků Boko Haram: Z obyčejné vesničanky se stala nigerijská superhrdinka

Martin Mrázek1. května 2018 • 14:05
Lovkyně bojovníků Boko Haram: Z obyčejné vesničanky se stala nigerijská superhrdinka
foto: Rosie Collyer

Salafističtí povstalci sdružení pod názvem Boko Haram (v překladu Západní učení je rouhání) terorizují Nigérii již 10 let. Ve fanatické touze po založení africké obdoby Islámského státu vyhnali z domovů přes dva miliony lidí a desítky tisíc jich zabili. Tábory teroristické skupiny leží hluboko v Sambijském lese. Tedy v oblasti, ve které vyrostla i Aisha Bakari Gombi. 40letá žena, jejíž jméno dnes všichni v Nigérii vyslovují s nábožnou úctou.

Aishe v rodné zemi přezdívají „Královna lovců“. Tento titul si vysloužila hrdinskými činy v boji s Boko Haram a mezi běžnými lidmi je v současnosti vnímána stejně jako superhrdinové z akčních filmů.

Společně se skupinou místních lovců brání vesnice v oblasti Sambijského lesa a rovněž sama aktivně vyhledává tábory islamistů. Využívá při tom dokonalých znalostí místní krajiny, jež získala v dětství během loveckých výprav s otcem.

Její skupině se už podařilo osvobodit stovky lidí zajatých bojovníky Boko Haram. Přičemž konkrétně záchrana dětí byla tím hlavním motorem, jenž Aishu opětovně motivoval k dalším a dalším nebezpečným výpravám.

Teror Boko Haram: Fotograf dojemně zachytil bídu Nigerijců v uprchlických táborech

Aisha: Královna lovců

Jak prozradila v rozhovoru pro Al Jazeera, dlouho si totiž myslela, že sama otěhotnět nemůže. Každé dítě, jemuž zachránila život a pomohla ke „znovuzrození“, proto vnímala tak trochu jako své.

V loňském roce se jí nakonec v 39 letech otěhotnět podařilo. S manželem, kterého zaujala právě díky zarytému boji proti Boko Haram. Ani těhotenství však Aishu nemohlo odradit od toho, aby i nadále „lovila“ povstalce. Znovu a znovu tak vyrážela do hlubin Sambijského lesa a dodnes v tom pokračuje.

Její obětavost ještě umocnila silný příběh, který se stihl stát pevnou součástí nigerijského folklóru. V něm o Aishe nikdo nemluví jinak než jako o „Královna lovců“ a jsou jí připisovány skutky, jež by často nezvládli ani zmiňovaní superhrdinové z akčních filmů.

Náctiletá hrdinka se postavila teroristům z Boko Haram. Odmítla odpálit výbušninu…

Krásná, chytrá a smrtící: Sovětská odstřelovačka, která zabila 59 německých vojákůKlíčová slova: Boko Haram, Nigérie, terorismus, hrdina, žena


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč Babiš a spol. neoznámí, že spolu nechtějí dál vládnout?
PREMIUM X Analogový Instagram: Jak také může vypadat fotka pořízená mobilem
PREMIUM X Karel Steigerwald: Duo zla, Zeman s Babišem, likviduje svobodu. Vy se na to díváte
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější