Aisha Bakari Gombi. Žena, která loví teroristy z Boko Haram | Reflex.cz
nahoru

Lovkyně bojovníků Boko Haram: Z obyčejné vesničanky se stala nigerijská superhrdinka

Martin Mrázek1. května 2018 • 14:05
Lovkyně bojovníků Boko Haram: Z obyčejné vesničanky se stala nigerijská superhrdinka
foto: Rosie Collyer

Salafističtí povstalci sdružení pod názvem Boko Haram (v překladu Západní učení je rouhání) terorizují Nigérii již 10 let. Ve fanatické touze po založení africké obdoby Islámského státu vyhnali z domovů přes dva miliony lidí a desítky tisíc jich zabili. Tábory teroristické skupiny leží hluboko v Sambijském lese. Tedy v oblasti, ve které vyrostla i Aisha Bakari Gombi. 40letá žena, jejíž jméno dnes všichni v Nigérii vyslovují s nábožnou úctou.

Aishe v rodné zemi přezdívají „Královna lovců“. Tento titul si vysloužila hrdinskými činy v boji s Boko Haram a mezi běžnými lidmi je v současnosti vnímána stejně jako superhrdinové z akčních filmů.

Společně se skupinou místních lovců brání vesnice v oblasti Sambijského lesa a rovněž sama aktivně vyhledává tábory islamistů. Využívá při tom dokonalých znalostí místní krajiny, jež získala v dětství během loveckých výprav s otcem.

Její skupině se už podařilo osvobodit stovky lidí zajatých bojovníky Boko Haram. Přičemž konkrétně záchrana dětí byla tím hlavním motorem, jenž Aishu opětovně motivoval k dalším a dalším nebezpečným výpravám.

Teror Boko Haram: Fotograf dojemně zachytil bídu Nigerijců v uprchlických táborech

Aisha: Královna lovců

Jak prozradila v rozhovoru pro Al Jazeera, dlouho si totiž myslela, že sama otěhotnět nemůže. Každé dítě, jemuž zachránila život a pomohla ke „znovuzrození“, proto vnímala tak trochu jako své.

V loňském roce se jí nakonec v 39 letech otěhotnět podařilo. S manželem, kterého zaujala právě díky zarytému boji proti Boko Haram. Ani těhotenství však Aishu nemohlo odradit od toho, aby i nadále „lovila“ povstalce. Znovu a znovu tak vyrážela do hlubin Sambijského lesa a dodnes v tom pokračuje.

Její obětavost ještě umocnila silný příběh, který se stihl stát pevnou součástí nigerijského folklóru. V něm o Aishe nikdo nemluví jinak než jako o „Královna lovců“ a jsou jí připisovány skutky, jež by často nezvládli ani zmiňovaní superhrdinové z akčních filmů.

Náctiletá hrdinka se postavila teroristům z Boko Haram. Odmítla odpálit výbušninu…

Krásná, chytrá a smrtící: Sovětská odstřelovačka, která zabila 59 německých vojákůKlíčová slova: Boko Haram, Nigérie, terorismus, hrdina, žena


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější