nahoru

Edwinu Boyleovou hledala rodina přes 20 let. Nevědomky se přitom na večírcích fotila s jejím hrobem

Martin Mrázek 30. dubna 2018 • 15:20
Edwinu Boyleovou hledala rodina přes 20 let. Nevědomky se přitom na večírcích fotila s jejím hrobem
foto: Flickr

Měla po sobě zanechat jen krátký vzkaz, že ho opouští kvůli řidiči kamionu jménem Ray. Jinak nic. Žádná omluva dvěma dětem, žádné vysvětlení milované sestře. Alespoň tak prezentoval v roce 1983 Edwinino zmizení její tehdejší manžel. Okolí náhlou změnu v jejím chování nechápalo, ale přesto s Fredem Boylem soucítilo. Zůstal koneckonců sám na výchovu jedenáctileté a osmileté dcery. A tak nevzbudilo podezření ani to, že si Fred vyzvedl mzdu náležící Edwině za práci v místní drůbežárně. A z míry nevyvedla okolí ani skutečnost, že si „vdovec“ již dva dny po manželčině zmizení k sobě nastěhoval milenku. Na rozdíl od Edwiny totiž Fred tajný poměr skutečně měl.

Tehdy 30letá matka dvou dětí samozřejmě neutekla s řidičem kamionu. Dokonce ani neopustila pozemek svého domu v Carrum Downs poblíž Melbourne. Fred Boyle ji totiž po zastřelení rozřezal a ostatky naházel do kovového barelu, který stál dlouhá léta v rohu zahrady. Když pak rodina pořádala večírky a grilování na zahradě, hosté se bavili přímo vedle něj. A barel je tak zachycen i na mnoha fotografiích. Fred Boyle se v průběhu let několikrát přestěhoval a tajemný barel vždy s ním. Komukoliv, kdo se vyptával, tvrdil, že je plný lepidla, jímž přichycuje koberce.

Všem takové vysvětlení stačilo. Tedy dokud se v roce 2006 do Fredova domu nenastěhoval Michael Hagerty, který chodil s jednou z Boylových dcer. Ten vtipkoval o tom, jestli v kovovém sudu náhodou není zmizelá matka jeho přítelkyně. Původně opilecký žert začal Hagerty brát vážně, když si všiml, jak je Fred nervózní, kdykoliv se k barelu někdo přiblíží. Rozhodl se proto do zeleného sudu podívat a jeho nejhorší obavy se potvrdily.

„Ucítil nepříjemný odér. Sáhl dovnitř a ze slizké tekutiny vytáhl lidskou kost,“ uvedl později u soudu státní zástupce Gavin Silbert.

Pak už šlo vše rychle. Boyle byl zadržen policií a obviněn z vraždy. Forenzní specialista podle zubní dokumentace potvrdil, že jde skutečně o hledanou Edwinu Boyleovou, a vrah byl v roce 2008 odsouzen k 21 rokům vězení. V průběhu procesu se hájil tím, že manželku našel s prostřelenou hlavou a jeho kravatou kolem krku. A prý jen nevěděl, co vlastně udělat.

„Logicky jsem nechtěl být obviněn z vraždy, kterou jsem nespáchal,“ uvedl u soudu, jenž ho označil za patologického lháře.

Nakonec se však přece jen přiznal a tvrdil, že nechtěl, aby ostatky jeho ženy skončily někde na smetišti. Boylovy dcery v průběhu líčení uvedly, že se rodiče v době matčina zmizení často hádali. Hlavně pak kvůli ženě, se kterou měl Fred Boyle poměr. Ta ho nakonec po pár letech soužití stejně opustila.

Soudní líčení bylo velkou satisfakcí pro Edwininu sestru, která nikdy nepřestala hledat a v průběhu let platila mnoho soukromých detektivů. „Už jsem si začínala myslet, že se to nikdy nevyřeší,“ uvedla v roce 2008 pro The Telegraph. „Nemůžu to pořád dostat z hlavy. Spravedlnosti bylo učiněno za dost. Jen je mi strašně líto mých neteří. Prošly celým životem s vědomím, že je jejich matka opustila, a tahle skutečnost je může úplně zničit. Mám opravdu smíšené pocity.“

Samotné dcery Careesa (45) a Sharon (42) nikdy neposkytly jediný rozhovor a jejich další osud není znám. Frederick Boyle (68) může požádat o podmínečné propuštění po 17 odseděných letech, tedy v roce 2025.

Diskuse ke článku